Anasayfa Haber 5199 Sayılı Kanun’da sona gelindi

5199 Sayılı Kanun’da sona gelindi

Hayvanlara işkence yapanlara ve kötü davrananlara yönelik cezai yaptırımlar artırılıyor. 5199 Sayılı Kanunda son aşamaya gelindi. Tarım ve Orman, Adalet ve İçişleri bakanlıkları konu ile ilgili olarak müşterek bir çalışma yürütüyorlar. Yasa teklifinin tamamlanmasının ardından Meclis’e sunulacağı ve mart ayı sonuna kadar yasalaşacağı açıklandı.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun üzerinde yapılan çalışmada hazırlanan taslakta  hayvanlara işkence etmek, kasten öldürmek, dövüştürmek, onlarla cinsel ilişkide bulunmak, nesli tehlike altındaki hayvanları öldürmek ve bir hayvanın neslini yok etmek fiillerinin ”kabahat” kapsamından çıkarılması ve ”suç” kapsamına alınması öngörülüyor.

Böylece, hayvanlara işkenceye, acımasızca ve zalimce muameleye 6 aydan 3 yıla kadar, kasten öldürmeye 6 aydan 4 yıla kadar, dövüştürenlere 3 aydan 2 yıla kadar, nesli tehlike altında olan bir hayvanı öldürene 1 yıldan 5 yıla kadar, bir hayvanın neslini yok edenlere 5 yıldan 10 yıla kadar, cinsel ilişkide bulunanlara 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor. Söz konusu suçların adli para cezasına çevrilmesinin ve ertelenmesinin önüne geçilmesi de düzenlemede yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …