Anasayfa Benim Penceremden Aslında hayat nedir?

Aslında hayat nedir?

Aslında hayat; insan aklının sadece metafizikle olan imtihanından ibarettir. Hayal, ihtiyaç, beklenti ve dürtüler, aklın alışılagelmiş tahayyüllerinin beslenme kaynaklarıdır. Bunlarla çeliştiğinde akıl, temel niteliklerinden uzaklaşır, yapısına daha çok uymayan fakat onu rahatsız etmeyen, kendisini farklı ve üstün gösterdiğine inandığı mecralara tereddütsüz dalar.

Akıl, sürekli olarak “ne, neden” sorusunun zaruri yeti içindedir. Duyumsadığı her varlık ve var olabileceğini düşündüğü her soyut olasılığı sorgulamak onun doğasının gereğidir. Yaratılma gerçekliliği, temiz bir iman ve dolayısı ile yüksek ahlak ile dizginlenmez, şekillendirilmez ve anlamlandırılmaz ise gerek kendi ile ve gerekse yaşadığı toplumla sürekli çatışan, ilkel ve saldırgan bir yaratık ortaya çıkar.

Günümüz insanlarının davranış biçimlerine bakarak aslında akıl düzeylerini ve aklı hangi seviyede kullandıklarını anlamak mümkünse de tek sorun, akli seviyesi üst düzey olan bir kişinin aynı zamanda seri katil, sapık ve toplumca “ahlaksız” kabul edilen bir yapıya sahip olabileceği gerçeğidir. Yani akıl, tek başına yaratılma veya var olma gerçeğinin kendisi değil sadece tezahürüdür, yansımasıdır. Arama, anlama, sorgulama gibi argümanlara sahip olsa da tüm topladığı verileri sağlam ve doğru bir alan içinde tutmadıkça, aklın ham maddesini yaratılışın temel gayesine ve yaratanın emirlerine boyun eğdirmedikçe “kamil insan” olamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…