Anasayfa Benim Penceremden Atatürk olmasaydı, adınız Yorgo olurdu

Atatürk olmasaydı, adınız Yorgo olurdu

“Atatürk olmasaydı, adınız Yorgo olurdu”

Bunu uzun zamandır söyleyen, dillendiren bir kesim var; hadi diyorum bulaşma, boş ver! Fakat ağızlarında pelesenk olan bu cümle yenilir, yutulur bir şey değil. Hadi; “Atatürk olmasa yeni bir devletimiz olmazdı, yurdumuz işgalci düşmanlardan kurtulamazdı, bağımsız olamazdık, modernleşemezdik” gibi şeyler dense amenna. Fakat şu Yorgo meselesi Türk ve Müslüman millete resmen küfür etmek ve aşağılamaktır. Bunu kasten diyen densizlere şunu söylemek isterim:

Biz Türkler, Altay Dağlarından Baykal Gölüne, oradan Anadolu’ya ve Avrupa içlerine kadar uzanan bir coğrafyada beş bin yıldır varız. İki bin yıl Çinlilerle savaştık, yeri geldi işgal ettik, bazen işgale uğradık ama hiç adımız Zhao Chen, Wong Liu olmadı. Moğollarla bin yıl boyunca savaştık, aynı şekilde işgal ettik veya edildik, adımız asla Narantsetget, Ganzorig olmadı. İki bin yıl Doğu Roma, Bizans’la savaştık. Kaç haçlı saldırısını Anadolu ve Avrupa topraklarına gömdük; fakat adımız hiç Pierre, Raymond, Aleksios olmadı.

Kıçı kırık Yunan, şimdilerde olduğu gibi birilerinin gazına gelip İzmir’e çıkıp neredeyse ciddi bir mukavemet görmeden Haymana Çaldağ tepelerine kadar geldi diye adımız Yorgo mu olacak sandınız. Malazgirt ve Büyük Taarruzun kutlandığı bu günlerde herkes ağzından çıkana dikkat etsin. Dün bir Mustafa Kemal gibi bir kumandan çıkar Yunanı geldikleri yere gönderir, bir Seyyit Onbaşı çıkar savaşın seyrini değiştirir, bir Ömer Halisdemir çıkar tüm ihanet planlarını çöpe atar.

Bu milletin bağrında kahramanlar bitmez, tükenmez. Yeri gelir “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir” diyen bir mavi şimşek çakar, bazen “Bismillah” diyerek 270 kiloluk bir top mermisi namluya sürülür; bazen de “yolun sonu şahadet” denir, imanlı bir yürek dile gelir “ Vatan sağ olsun” der gider hainin cezasını keser ve onlarca kurşun yer ve şehit olur.

Kısacası, bir insanı yüceltmek için mensubu olduğu ve bununla gurur duyduğu milletine bu yakıştırmayı yapmak ne bir Türk’e ne de bir Müslüman’a asla yakışmaz.

2 Yorumlar

 1. Derya YAMAN

  25 Kasım 2020 at 00:21

  Yanılıyorsunuz Barbaros Bey, zamanında Bulgaristan’da yaşayan Türklerin adı değiştirilmedi mi?? Yönetim kimdeyse söz sahibi odur. Evet adınız tam da Yorgo olurdu. Kendi sınırına dayanmış mülteciye ateş eden Yunan size insaflı mı davranır sanıyorsunuz…Çok yanılıyorsunuz.

  Cevap

 2. B.A.

  26 Kasım 2020 at 00:25

  Derya Hanım merhaba, Sadece Bulgaristan’da değil, Bosna Hersek’te, Rusya’da da isimler değiştirildi; doğrudur. Ancak bu değiştirme sadece kağıt üzerinde oldu, o insanların hafızaları, soyları ve vicdanları Türk ve Müslüman kaldı. Benim yazımı gözlerinizle değil, tarih şuuru ve iman nazarıyla okusaydınız; sözlerimde sadece kimlikteki değişiklerden bahsetmediğimi kolaylıkla anlardınız. Yunanın Anadolu’da ne aradığını, hangi İngiliz tezgahının bir parçası olduğunu bilseydiniz, Türklerin isimlerini “Yorgo” yapmak gibi bir dertlerinin olmadığını görürdünüz…Saygılarımla..

  Cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Sokak lambası

Bazı geceler, pencereden dışarı baktığımızda, hemen yakınımızdaki bir sokak lambasının ayd…