Anasayfa Haber Zehra Aylin

Zehra Aylin

Beşiktaş Deniz Müzesinin karşından Akaretler yokuşuna, şimdiki adıyla Süleyman Seba caddesi üzerinden yukarı doğru yürümeye başlayın. Bu yol sizi doğruca İTÜ yerleşkesinin olduğu Maçka Caddesine götürür. Caddeye çıktığınızda başınızı sola çevirin. Yarısı demir parmaklıklarla çevrili, 10-15 ağacın olduğu iki dönüm kadar büyüklükte bir mezarlık görürsünüz. “Maçka Şeyh Mezarlığı”

Üşenmeyin sürekli açık olan kapısından girin ve içeride dolaşın. Tabi onlarca başıboş kedi, köpek, çöp, sağa sola kırılıp atılmış mezar taşlarından yürüyebilirseniz. Osmanlı döneminin ve Cumhuriyetin ilk dönemlerine ait olan bu mezarlık tam bir rezalet. Mezarda görebildiğim ve anlayabildiğim kadarı ile o dönemin paşaları, devlet adamları, tarikat şeyhleri filan gömülü.

Bu yazıma konu olarak seçtiğim ve bu mezarlığa defnedildiği söylenen, 1935 yılında Fransa’da bir kaza sonucu hayatını kaybeden Atatürk’ün manevi kızı Zehra Aylin. Tüm mezar taşlarına (Hala var olan) bakmama rağmen göremedim ancak mezarlardan büyük kısmı eski alfabe ile yazıldığından anlayamadım. Türkçe yazılanlarda da yoktu. Zaten definecilerce yağmalanmış mezarlarda kime ait olduğuna dair bir işarette bulamadım.

Araştırdığım kaynaklara göre en son 1935 de Zehra Aylin defnedilmiş ve bir daha o tarihten sonra kimse bu mezarlığa gömülmemiş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin denetim, bakım ve kontrolünde olan bu mezarlığın bir an önce temizlenip, kayıtlarına ulaşılmalı ve olması gerektiği nizam ve estetiğe kavuşturulmalıdır.

  • Hayatın tek bir gerçeği vardır

    Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…
  • Cengiz Topel

    Hafta sonu yolum ikinci kez Şişli Harbiye’de Ordu Caddesi girişinde bulunan Askeri Müzeye …
  • Tanzim Satış noktaları hakkında

    Açılan tanzim satış noktaları iki farklı açıdan incelenmelidir. 1-Serbest piyasa ekonomisi…
Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hayatın tek bir gerçeği vardır

Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…