Anasayfa Haber Beyazıt Meydanı ve Tarihi Yarımada yeniden düzenleniyor

Beyazıt Meydanı ve Tarihi Yarımada yeniden düzenleniyor

İstanbul’un en gözde, tarihi turistik bölgesi sayılan Beyazıt meydanı ve çevresini içine alan tarihi yarımada da çalışmalara; Kültür Varlıkları Koruma Kurullarının vermiş olduğu izin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen arkeologların gözetiminde tarihi doku korunacak şekilde başlanıldı.

Buna göre meydana açılan tüm cadde ve sokakların yol, kaldırım düzenlemeleri özellikle engelli vatandaşlar düşünülerek yeniden projelendirildi. Toplu taşıma ve trafik akışının rahat sağlanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacak.

Yarımada da yer alan kullanışsız, yetersiz ve gereksiz görülen yerlere müdahale edilerek modern ve daha kullanılabilir hale getirilecek. Özellikle Beyazıt Meydanına oturma, dinlenme ve ihtiyaç giderme alanları oluşturulacak.

Uzunca süredir gerçekten insanın içine sinmeyen, eksikliğini her gittiğimde hissettiğim bu çok önemli alanda yapılacak yenileme ve modernleştirme çalışmalarının geç kalınmış olmakla birlikte, tamamlandığında Tarihimiz korunarak geleceğe taşınacak ve tarihi yarımada turizm alanında da daha estetik bir görünüm kazanacaktır.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…