Anasayfa Benim Penceremden Bir insanı sadece heykellerini yaparak yaşatamazsınız

Bir insanı sadece heykellerini yaparak yaşatamazsınız

Bir insanı sadece heykellerini yaparak yaşatamazsınız. Onu onurlandıramaz, gelecek nesillere onu anlatamazsınız. Modern dünyada bir insanı taşla, tunçla ifade edemezsiniz. Bu yaptıklarınız, orta çağın karanlık ve dikta monarşilerinde kaldı. Ancak diktatörler heykellerle yaşatılmaya çalışılır.

O insanın hatırasına, eğer inanıyorsanız ruhuna gerçekten saygınız varsa ve gerçekten derdiniz devlet ve millet olsa, üzerinde kuşların tünediği, hiç kimseye hayrı olmayan, milyonlar harcanarak yapılan heykeller yerine, onun müreffeh Türkiye hayaline bir adım olsun yaklaştıracak somut değerler üretirdiniz. Neredeyse her beş yüz kişiye bir heykel-büstün düştüğü Türkiye, 2015 de, dünya sıralamasında büst sahibi ülkeler arasında birinci sırada yer alıyor. 

Kaba bir hesapla bunlara harcanan parayla aslında, 7 havalimanı, 2.000 km asfalt yol, 5 yolcu uçağı, 450 tam teşekküllü hastane, 250 fabrika, 25 üniversite veya 600 adet okul yapılabiliyor. Sürekli bir yerlerde heykel açılışı yapılıyor ve yüzlerce insan buna iştirak edip alkışlayabiliyor. Sanki halkın yararına bilim merkezleri, müzeler, bakımevleri, spor kompleksleri, devasa parklar, çocuk gelişim veya rehabilitasyon merkezleri, sağlık üniteleri, su temizleme, arıtma kolektörleri, bölgesel kalkınma odaklı fabrikalar açmış gibi birde gururlanıyorlar.

İlla da yapılacak ise bir tane adam gibi yapın, ister Ankara’ya, ister Samsun’a, ister İzmir’e, yeter. Bu millet artık ondan iyice nefret etmeye başladı ise sebebini sadece kendinizde, bu feodal kafanızda ve şekilci dayatmalarınızda arayın. Yeni bir devlet kurmuş bir adamı düşürdüğünüz duruma bakın. Artık düşünen ve sorgulayan, değer üreten, bunun için çabalayan, ter döken ve başarıya inanan nesiller görmek istiyoruz.

Her fani, gerek dünyada ve gerekse ahrette kendi amelleri nispetinde karşılanacak ve değer görecektir. Bu evrenin değişmez yasasıdır. Heykel ve benzeri şekilciliklerle ne gidene ne de memlekete faydalı olamazsınız. Fayda, müspet ilimdir, yüksek ahlaktır, birlik ve beraberliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…