Anasayfa Benim Penceremden Bir kelimelik sır

Bir kelimelik sır

Bizi hayata bağlayan, yaşam yürüyüşümüzde iç dünyamıza ışık tutan tek kaynağımız sadece “ümit”tir. Bulunduğumuz anın bir sonrası için taşıdığımız beklentilerin durumu bizi mutlu veya kederli yapar. Yaşamın temeli, insan varlığının dünya hayatı; bu bir kelimecik “sır”da gizlenmiştir. Neye inanıyorsak, nereye ulaşmayı arzuluyorsak; ona karşı hep bir ümit içerisindeyiz.

Bir yaratıcıya inanmaktan, O’nun kudret ve merhametinden nasip beklemek kadar, okey masasında yerden okeyi çekmeye kadar, her merhalede bizi asla bırakmayan ve hayatın içerisinde varlığımızı diri tutan hep “ümit” olmuştur. “Ümitsizlik” ise insanın yaşam kavramına duyduğu güven ve beklentilerinin sarsılmasına, yolunu bulamamasına veya kaybetmesine yol açar. Bugün insanoğlunun yaratılış gaye ve tutarlılığından sapmasının özünde bu vardır. Yaşam formuna uyumsuzluğu, sürekli aykırı davranması ve kendi varlığı başta olmak üzere başka hayatlara da sirayet eden zararlar verebilmesi, beklentilerine bazen kendisinin; bazen de başkalarının marifeti ile ulaşamaması sebebiyledir.

Kendi yaşamına kendi iradesiyle son veren insanlar, “ümitsizlik” çukurundan çıkmayı başaramayan kişilerdir. Bunu yaparken, kendisini var eden kudreti ve ona bahşedilen emanet hayatı, ölüm sonrası olacakların ciddiyetini düşünemeyecek kadar gözü kararmış ve yüreğinde en küçük bir ümit zerresi kalmayacak kadar şuurunu kaybetmiştir.

Ümit; tüm müspet beklentilere duyulan hasretin adıdır. Ahlaksız ve mesnetsiz şeylere ümit bağlamak, insanı sonucunda mutlu etse de; aslında bu,  insanı farkında olmadan uçuruma, ruh ve karakter kirliliğine götürmekten öte bir şey değildir.

Hep “ümit” üzere olmak, asla ümitsizliğe düşmemek ve ne kadar güzel beklentilerimiz varsa; onu, yaşamı, varlığımızı verenden dilemek ve O’nun her verdiğine koşulsuz rıza gösteren insanlardan olabilmenin gaye ve gayreti içerisinde kalabilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…