Anasayfa Yaşam Bir parça huzur

Bir parça huzur

Yaşadığımız Dünya’da öylesine bir yaşam kavgası içindeyiz ki, hasret kaldığımız, özlediğimiz veya en çok eksikliğini hissettiğimiz şey sanırım bir parça huzur. Ne kadar çok kazanırsak kazanalım veya kıt kanaat geçinelim sonuç değişmiyor. Lazım gelen, açlığını hissettiğimiz tek şey sadece huzur. Evde, iş yerinde, sokakta, otobüste hatta tuvalette bile huzur arıyor insan.

Yıllar önce sabahın erken saatlerinde, henüz gün ağırmışken, Maçka Parkının üstünde, sanırım eski Maçka Otelinin olduğu cadde üzerinde, araba ile giderken, yolun sağında park etmiş son model, üzeri açık lüks bir araba dikkatimi çekti. Direksiyon başında da 30-35 yaşlarında genç bir adam öylece oturup sanırım cep telefonuna bakıyordu.

Doğrusunu söylemek gerekirse imrenmedim desem yalan olur. Yanından  yavaşça geçip uzaklaştık. En fazla yüz metre gitmemiştik ki “çitak” diye bir el silah ateşlendi. O sessizlikte gayet net duymuştuk. Hemen geri döndük. Demin imrendiğim araba içinde o genç adam başına tabanca ile ateş ederek intihar etmişti.

Hemen gerekli yerleri aradık ve oradan uzaklaştık. Bu olay beni çok etkiledi zira ertesi gün ki gazetelerde ölen kişinin ne kadar varlıklı biri olduğu anlatılıyordu. Velhasıl ne derdi vardı bilmem ama şunu anladım ki; zenginlik, şöhret mutluluk getirmiyor. Mutlu ve huzurlu olayım fakat zengin olmayayım. Tabi buda mümkün olmuyor.

Resimde görülen yer Didim’de bir yer. O masa ve sandalyede bir hafta boyunca denizi seyrettim, ailemle birlikte. Sabahları kahvaltıda, güneş batarken, akşam yemeğinden hemen sonra çayımızı yudumladık. Son kızıllık kaybolana, ay ve yıldızlar gökyüzüne doluşana kadar denizi, temiz havayı, ve huzuru yudumladık.

Ve sonra tekrar İstanbul, trafik, gürültü, kirli hava ve bitmeyen kargaşa, bitmeyen geçim kavgasına kaldığımız yerden devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…