Anasayfa Haber Tarihe ve sanata saygımız yok

Tarihe ve sanata saygımız yok

Karaköy Perşembe Pazarına gitmek için bindiğim metrodan Şişhane’den çıktığımda öğle saatleriydi. Yürüyerek Bankalar caddesinden Karaköy’e inecektim. Belki 4-5 senedir buralara gelmek kısmet olmamıştı.

Metro çıkışının hemen üst tarafında Beyoğlu Evlendirme dairesi vardı. Oraya doğru bakarken hemen önümde küçük bir meydana mermer bir eserin yer aldığını fark ettim. Beyaz mermer yontularak dört el birbirine avuç içleri yapışık vaziyette yapılmış ve basit bir kaidenin üzerine oturtulmuştu. Pek bu konulardan anlamam ama sanırım eser sahibi burada yazdığı gibi “birlik, beraberlik, barış” benzeri mesajlar vermiş sanırım.

Biraz yaklaşınca gerçekten utandım. Eline geçirdiği boya benzeri şeylerle her gördüğü yere yazıp çizen, manitasının adını, askerlik tertip tarihini gibi salakça ve hiç kimsenin umurunda olmayan karalamalar ancak bizde oluyor galiba. Bu eserde toplumu rahatsız edecek bir durum söz konusu olmadığı halde, birileri kalkıp bu haltı yiyor. Türkiye’nin her yerinde bunu görmek mümkün. Eminim boş bıraksalar Ayasofya’nın tüm duvarlarını boyarlar.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…