Anasayfa Haber Bu yıl balık fiyatları ne alemde?

Bu yıl balık fiyatları ne alemde?

Bir nisan da başlayıp bir eylülde sona eren balık sezonunda son durum ne? Bunun için çok fazla yer gezmeye gerek yok. Ya Karaköy balık pazarına yada Beşiktaş çarşıya uğramak yeterli olacaktır. Zira bana en yakın yerler buraları. Mezatta fiyatlar ne durumda bilemem ancak, herkesin balık haline gidip ihaleye girmesi mümkün olmadığına göre en makul yerlerin bu iki yerden birisinin olacağını düşündüm.

Dört tarafımız denizle kaplı lafını herhalde bilmeyen ve duymayan yoktur. Ancak ne hikmetse bu memlekette hamsi ve çiftlik alabalıklarının dışında  ucuz balık yiyemedim. Tabi birde kendi tuttuklarımı. Henüz kar yağmadı ve su henüz yeterince soğumadığından, balıklar henüz yeterli yağ oranına ulaşmadılar. Bu ne demek? Balıklar iki ay sonra en lezzetli zamanlarına ulaşmış olacaklar.

Balık avlanma bölgelerinde dipte ne varsa silip süpüren, yasak olmasına rağmen vicdansız bazı balıkçıların kullandığı yöntemler, bizim yeterince bol ve ucuz balık yemekten mahrum olmamızın ilk ve en önemli sebebidir denilebilir.

Çok değil yirmi sene sonra bir tek hamsi bile bulamayabiliriz. Devletin ceza uygulaması dışında, bilinçli avlanan balıkçılara ihtiyacımız var. Lafı çok uzatmadan ekim 2017 deki balık fiyatlarına bir bakalım, kg olarak:

Hamsi    :10 TL

Çipura    :15 TL (Çiftlik)

Levrek    : 17 TL (Çiftlik)

Lüfer      : 20 TL (Tane)

Mercan   :60 TL

Kalkan    :80 TL

Alabalık  : 8 TL (Çiftlik)

İthal Uskumru: 6 TL

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya tarihini derinden değiştiren hata

Pek bilinmeyen, benim de belki 25 sene kadar önce eski  tarihçi bir bakanımızdan bizzat di…