Anasayfa Haber Cengiz Topel

Cengiz Topel

Hafta sonu yolum ikinci kez Şişli Harbiye’de Ordu Caddesi girişinde bulunan Askeri Müzeye düştü. Herkesin mutlaka gezip görmesini arzuladığım, beni her bölümüyle hem göğsümü kabartan bazen derin üzüntülere sürükleyen muhteşem bir yer. Bir önce ki gelişimde bazı göremediğim yerleri de görme imkanı buldum.

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini içine alan, saatlerce gezilse de insanın çıkmak istemediği, insanı farklı duygularla kuşatan muazzam bir yer. Giriş ücreti 10 TL. Çocuklar ücretsiz.

Sadece bu müzeden yüzlerce, binlerce haber ve makale çıkar inanın. Ben sadece şu an Cengiz Topel’den bahsedeceğim. Türk Hava Kuvvetlerinde pilot yüzbaşı olan bu şehidimizin özel bir köşesi var. Bazılarının “medeniyet” abidesi olarak gösterdiği batının şımarık ve şeref yoksunu çocuğu olan Yunan dolayısı ile Rum topraklarında acı şekilde son bulan hikayesi kısaca şöyle:

Kıbrıs Türklerine yapılan baskı ve zulümlerin durması için bu ada üzerinde 1964 ağustosunda kullandığı F-104 uçak ile keşif ve ihtar uçuşu yapan Yüzbaşı Cengiz Topel, açılan uçaksavar atışı ile isabet alır ve paraşütle atlamak zorunda kalır. Rum topraklarına salimen inen pilotumuz burada Rum askerlerince derdest edilip götürülür.

Derhal diplomatik kanalla ve Cenevre antlaşması kapsamında teslim edilmesi istenir. Rumlar sorgulama yaptıklarını ve işleri bittiğinde teslim edeceklerini söylerler. Beş gün sonra BM Barış Gücü aracılığı ile artık yaşamayan bedenini verirler.

Ceset incelendiğinde korkunç işkenceler gördüğü anlaşılır. Cesedi inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesi gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Eşref düşenkalkar konu hakkında şunu açıklar: “Türk doktorların ve Birleşmiş Milletler askerlerinin huzurunda Topel’in cesedini dikkatle incelediğimde, sol gözünün Rumlar tarafından tahrip edilmiş ve her iki kolunun pazusunun matkapla delinmiş olduğunu gördüm. Edep yerleri ezilmiş, kafatasının sol tarafına bir beton çivisi çakılmıştı. Sol ayağı da kırılmıştı. Bunlar yetmezmiş gibi, boğazından göbeğine kadar göğsü yarılmış ve çuval diker gibi yeniden dikilmişti. İç organlarını çalmışlardı, akciğeri ve kalbi noksandı” der.

Buyurun başka söze hacet var mı? Rahmetlinin atladığı paraşüt hala sergileniyor. Duygulanmamak elde değil. Şehidimize ve tüm şehitlerimize rahmetler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…