Anasayfa Gittiğim Yerler Çorum’a yolunuz düşerse..

Çorum’a yolunuz düşerse..

Leblebinin Türkiye’deki anavatanı Çorum dersek sanırım kimse aksini iddia etmez.  Her yaş grubundan insanın severek yediği leblebinin sadece sarı, kıtır beyaz, birde çocukken içine toz şeker dökerek yediğimiz leblebi tozundan ibaret olduğunu sanmaktaydım. Taki iki yıl önce bir iş seyahati sebebi ile Çorum’a gidene kadar.

Öğlene doğru işlerimi bitirip, elim boş dönmeyeyim diye, dostlara nereden leblebi alabilirim diye sordum. Beni kentin eski bir mahallesine, yine eski olduğu her halinden belli bir dükkana götürdüler. İçeri girdiğimde inanın şaşkınlığımı gizleyemedim. Hasan Karakuş olarak bilinen, yarım asrı devireli çok olmuş bu müessesede, en az yirmi çeşit leblebi olduğunu gördüm.

Sağ olsunlar, onca kalabalık içinde ilgilendiler ve sırt çantamın alabildiği kadar leblebi aldım. Sade, 5-6 çeşit meyve şekerli, çikolatalı, biberli, susamlı, sakızlı, ballı yaklaşık 5 kilo kadar tuttu. Taşımak zahmetli olsa da eve gelince bir haftada ailece çayın yanında tükettik. Hayatımda yediğim en nefis leblebilerdi. Yolunuz düşerse ve leblebi alacaksanız, kime sorsanız size dükkanı tarif ederler. Alın, yiyin ve tadını çıkarın.

  • Hayatın tek bir gerçeği vardır

    Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…
  • Cengiz Topel

    Hafta sonu yolum ikinci kez Şişli Harbiye’de Ordu Caddesi girişinde bulunan Askeri Müzeye …
  • Tanzim Satış noktaları hakkında

    Açılan tanzim satış noktaları iki farklı açıdan incelenmelidir. 1-Serbest piyasa ekonomisi…
Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hayatın tek bir gerçeği vardır

Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…