Anasayfa Tatil Cunda’da bir güzel mekân

Cunda’da bir güzel mekân

Bu yıl yaz tatili tercihimizi Ayvalık’tan yana kullandık. En son 2005 yazında gittiğimiz bu muhteşem tatil beldesini epeyce değişmiş gördüm. Değişmeyen tek şey buz gibi suyu. Bu yıl ne hikmetse daha bir soğuktu. Plajlarda bu yüzden denize girmemek için direnip yırtınan onlarca çocuğa şahit oldum.

Mütevazı bir ortamda bir hafta kaldık. En üzüldüğüm konu, Şeytan Sofrası denilen doğa harikası yerden bakıldığında doyamadığınız manzaranın yarısının kül olmasıydı. Daha önce haberlerde duyduğumdan üzülmemek için o tarafa hiç gitmedik.

Tatilin ikinci günü Cunda’ya geçtik. Yeni yapılan, Ayvalıkla Cundayı bağlayan köprüden geçerek tatlı bir esinti eşliğinde iskeleye ulaştık. Park sorunu yaşamadan, aracımızı meydanda bir otoparka bırakarak ailece gezintiye başladık. Merkez, dar sokaklarla birbirine bağlanmış, Bodrum, Marmaris gibi aşırı sıcak, bunaltıcı, kötü kokan, çok kalabalık ve aşırı gürültülü bir yer olmaması, kendi halinde şirin kalabilmesi gerçekten harika.

Eski Rum evlerinin yanında merkezden dışa doğru gözle görülür bir inşaat ve onarım çalışmaları var. Sokakları dar ve taş döşeli. Minik çay bahçeleri, kafeteryalar, çok fazla Ayvalık tostçusu ve özellikte sahil bandında kaliteli, iyi hizmet veren balık restoranları var.

Genel anlamda çok fazla dikkat çeken bir özellik göremedim. Sadece inanılmaz görsellik verilmiş olan “Cunda Karadeniz Pastahanesi” görülmeye değerdi. Daracık bir sokakta, pembe panjurları, hasır şemsiyelerle örülmüş sokağı, sokağa serpiştirilmiş eski tip küçük tahta masa ve sandalyeleri ile bizden tam puan aldı. Karnımız tok olduğundan belki girip bir şeyler almadık. Fakat eminim ürünleri de görüntüsü kadar güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …