Anasayfa Makale Çürük elma

Çürük elma

Kayseri-1988. Günlerden Çarşamba etüt saati ve Üniversiteden gelen bir Prof. Konferans veriyor. Konuşması bitince soru almak istiyor. Salon dolu ve kimsede tık yok. Önümde oturan Halise Köse arkasına dönüp “hadi sorsana” deyince elimi kaldırdım. O an ne soracağımı dahi bilmiyorken, Prof. “buyur” dedi. Konferans konusu ile ilgili ilk aklıma geleni sordum. Sorum şuydu:

Beş kişilik bir aile. Anne, baba ve üç çocuk. Bu çocuklar aynı anne ve babanın nezaretinde, aynı ev ve mahallede, aynı okul ve sosyal çevrede yetişiyorlar. 15 yaşına geldiklerinde çocuklardan biri hırsız, diğeri psikopat ruhlu ve diğeri ise son derece romantik ve iyi bir kişi olabiliyor. Aynı yaşam ortamını paylaşan bu çocukların farklı karakterlerde yetişmiş olmasının sebebi nedir? Evet, sorum buydu.

O gün soruma mantıklı ve makul bir cevap alamadım. Yani verdiği cevaptan tatmin olmadım ama “tamam mı” diye sormasına da “hayır” diyemedim. Tamam diyerek yerime oturdum.

Şimdi bunu neden anlattım? Herkes en başta kendi ailesini ve çevresinde tanıdığı aileleri bir düşünsün. Her ailede hırsız ve katil çıkmıyor elbette yanlış anlaşılmasın. Fakat neredeyse bir kardeşin huyu diğerine benzemez. Bugün ülkemizdeki cezaevlerinde neredeyse 150.000 tutuklu var. Bunlar da bir ailenin çocukları değil mi?

Sözümün özü şu; beş kişilik bir ailede, bir anne ve bir baba, çocuklarının akıbetlerini bazen belirleyemiyor ve engelleyemiyor ise, bu devleti ve 80 Milyonu yöneten bir Devlet adamı, kendi siyasi partisi ve Devlet yönetim kademelerindeki idarecilerinin suça karışmaları ve fevri davranışlarından nasıl sorumlu olabilir? Ben dahil kendi çocuğumuza söz geçiremiyor iken, bir partili çıkıp salakça bir laf ediyor ve fırsat kollayan gafiller de “aha yakaladık” diye aynı salaklıkla linç kampanyası başlatıyorlar.

Hangi parti veya hangi lider olduğunun bir önemi yok. Bu ülkede siyaset temiz ve ahlaklı yapılmalı. Biri hakkında “hırsız”, “haramzade”, “hain” gibi laflar ederken ortaya delil de koymalı. Kuldan sıkılmıyor ise, bari Allah’tan utanmalı.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Seçimin algoritması

Her siyasi parti seçmeninin profili aşağı yukarı bellidir. Kemikleşmiş seçmen sayısı dışın…