Anasayfa Benim Penceremden Doğayı koruyamazsak insanımızı nasıl koruyacağız?

Doğayı koruyamazsak insanımızı nasıl koruyacağız?

Gazetelerde yayımlanan bir haberle ürperdik. Allah’ın insanlığa bahşettiği en değerli hazinelerden biri doğa elbette. Onu ne denli korursak, o da insanlığı o kadar koruyacaktır. Bu hızla doğayı katletmeye devam edersek insanlığın geleceği söz konusu olamaz.

Haber konusu, Burdur ilimizin sınırları içerisinde yer alan; tabir caizse bir cennet köşesi olan Salda Gölü. Gitmek nasip olmadı ancak fotoğraflarına bakmak veya görüntülerini seyretmek dahi insana huzur veriyor. Böyle bir harika yeri bağışlayan Rabbimize şükürler olsun. Ülkemiz buna benzer yüzlerce doğa harikası güzelliklere sahip. Buna rağmen topraklarımızda yer alan bu güzellikleri koruyabildiğimizi söylemek yanlış olur. Maalesef korumayı beceremiyoruz. Devletimiz ne kadar önlem alırsa alsın yeterli değil belki ama insanımızın doğaya bakış açısı çok ilkel. Ormanları sadece neredeyse içinde mangal yakılacak bir mesire yeri olarak görüyor. Denizlerimizi, göllerimizi, dağlarımızı, ovalarımızı kirletiyor, kesiyor, kazıyor ve kısaca yok etmek için elinden geleni yapıyor. Öncelikle doğayı korumak için onu sevmenin ve korumanın gerekliliğini insanlarımızın beynine kazımamız lazım.

Salda Gölü koruma altında. Güya koruma altında. Elini koluna sallayan kamyonlarla kepçelerle dalıyor. Onların kim olduğu veya ne iş yaptıklarını bilemiyorum ancak burada önemli olan bu nasıl bir koruma? Koruyanlar nerede? Nasıl ve ne şekilde korunuyor?  Biz ne zaman bir şeyi kaybetmeden, zedelemeden vaktinde müdahale edeceğiz?

Yarın kepçeyle Göbekli Tepe’ye de girerler veya Ihlara’ya da. Artık bunları aşmamız ve bilinçlenmemiz lazım gelir. Biz doğayı koruyamazsak, insanlığı da koruyamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…