Anasayfa Benim Penceremden Dünya tarihini derinden değiştiren hata

Dünya tarihini derinden değiştiren hata

Pek bilinmeyen, benim de belki 25 sene kadar önce eski  tarihçi bir bakanımızdan bizzat dinlediğim tarihi bir gerçeği paylaşmak istedim:Kanuni dönemi, Osmanlının 24 milyon kilometre karelik devasa bir imparatorluğunun her alanda en zirvede olduğu zaman. Adını şerefle taşıdığım Barbaros Hayrettin Paşa, huzura çıkar, endişeli ve oldukça da heyecanlıdır. Sultan’a bugün ki Amerika kıtasına güçlü bir donanma hazırlayarak gidilmesi gerektiğini ve o kıtanın mutlaka Osmanlı tarafından alınarak İslam topraklarına katılması gerektiğini söyler.

Sultan sabırla dinler. Barbaros, eğer bu kıta Hristiyanlar tarafından ele geçirilirse bu İslam aleminin felaketi olacağını ısrarla anlatır. Kanuni, konuyu o vakit vezir-i azam olan Pargalı İbrahim’e anlatmasını, onun etraflı araştırması sonucuna göre karar vereceğini bildirir.

Barbaros, Mısır’da bulunan Pargalı’ya ulaşmak için günlerce sürekli at değiştirerek yol alır ve nihayet varır. Ancak Pargalı’da onu üç gün beklettik ten sonra huzura alır. Aynı şeyleri ona da anlatır. Pargalı kalkar, dolaşır, düşünür. Sonun da bunun çok yüksek bir maliyet getireceğini beyan ederek o na “ sen Akdeniz’i Türk denizi yap başka şeyle uğraşma” der.

Sonuç da Amerika adı verilen kıta, Yahudi olan Kristof Kolomb’un işgali ile başlar, bugün dünyanın kanını emen emperyalizmin merkezi olur. Kanuni’nin ve Pargalı’nın göremediği ancak Barbaros’un öne sürdüğü tüm gerçekler ortaya çıkar.

O tarihe kadar dünya ticaret merkezini elinde tutan İstanbul, Cenova, Barselona üçgenidir. Amerika’nın işgaliyle yerini Londra, Lizbon, Madrid, Danimarka’ya bırakır. Bu başta Osmanlı olmak üzere İpekyolu ve Akdeniz ticaretinin sonunu hazırlar.

İngiltere, Hollanda, Danimarka, Portekiz, İspanya başta olmak üzere Yeni kıtayı ele geçiren Avrupa devletleri; Güney Amerika’dan 80.000 ton altını ve Kuzey Amerika’dan 120.000 ton gümüşü ülkelerine taşırlar. Bedavadan gelen bu devasa servet, bugün ki refah seviyelerinin ve bir anda kalkınmalarının en temel nedenidir.

Dünya’nın en güçlü donanmasına sahip Osmanlı İmparatorluğu, batının bu zenginlikle büyüyen ve güçlenen donanmalarına karşı ilk yenilgiyi Hint Okyanusunda, Portekizlilere karşı yaptığımız bir deniz savaşında alır. Dünya ticaretinin Akdeniz ve İpekyolu’nu terk etmesi ile Osmanlı çok büyük bir iktisadi çöküşe sürüklenir.

Bugün artık Dünya ticaretinin merkezi Atlas Okyanusundan Pasifik Okyanusuna kaymıştır. 2.5 Milyar insanın yaşadığı Pasifikte Japonya, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Hongong, Şangay şehir devletleri, Filipinler ve Avustralya dünya üretiminin yüze altmışını, dünya ticaretinin de yüzde kırkını sağlıyorlar. Diğer yanda pastanın kalanını Avrupa ve Amerika paylaşıyor.

İşte, tarihte Barbaros’un ısrarla alınmasını istediği ve alacak gücümüz olduğu halde ileri görüşsüzlük, konunun Pargalı dönmesinin akıl, bilgi ve görüşüne bırakılmasının bugüne yansıması, dünya tarihine etkisi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…