Anasayfa Gittiğim Yerler “Ekol Künefe”ye hiç uğradınız mı?

“Ekol Künefe”ye hiç uğradınız mı?

 

 

Hatay, yöresel mutfağı ile gerçekten Türkiye’nin ender lezzetlerini barındıran nadide bir ilimiz. G.Antep kadar çok bilinmese de çok çeşitli ve her damak tadına hitap eden benzersiz bir yemek kültürü var.

Fellah köftesinden, Belen tavaya, sebzeli gözlemesinden, ekşili köftesine, etli dolmasından, kömbesine, humusuna, muhammarasına ve sürküne kadar say say bitmez. Bekbele’ ye çıkarken Orhantepe’de müstakil evlerin bahçelerinde, tandırda pişirilen, biberli ekmeği inanın iskender kebaba değişmezsiniz.

Hatay denince, özellikle tatlı denince hiç kuşkusuz ilk sırayı künefe alır. Asi kıyısında yarım asırdır künefecilik yapan, onlarca dükkana rastlarsınız. Hangisine girseniz o nefis lezzetin hakkını verdiklerini görürsünüz. Ev pekmezi ile kızartılan, peyniri ve şerbeti ile kısaca her şeyi ile bu özel lezzeti yemek için mutlaka Hatay’a mı gitmek gerekiyor? Bize sorarsanız evet mutlaka orada yenmeli.

Ancak İstanbul’da bazı mekanlar “Hatay Künefesi” adı altında tatlı satıyorlar. Çoğunun alakası yok. Beşiktaş Büyükdere caddesinden Maslak istikametine giderken, sol yan yolda “Ekol Künefe” var. Mekan olarak derli toplu ve güzel hizmet var. Hatay dışındaki en iyi künefelerden biri yapılıyor. Sade, fıstıklı, dondurmalı ve kaymaklı olarak satılıyor. Porsiyonu doyurucu. Eksikleri elbette var. Öncelikle peyniri biraz daha bol konabilir ve mutlaka şerbeti biraz daha  bol dökülmeli; zira masaya gelene kadar şerbeti çekiyor.

Yolunuz düşer de canınız künefe çekerse, özel aracınızla gelebileceğiniz gibi, metroyu da kullanabilirsiniz. Sanayi Mahallesi istasyonunda inip dışarı çıktığınızda tam karşınıza denk geliyor. Fiyatları makul sayılır. Sade 12 TL, kaymaklı ve dondurmalı 16 TL.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…