Anasayfa Benim Penceremden En çok hangi meslekten suçlu çıkar?

En çok hangi meslekten suçlu çıkar?

Siz bakmayın “En çok hangi meslekten suçlu çıkar?” diye başlık attığıma; suç ve suçlunun eğilimi ve potansiyeli meslek guruplarına izafe edilemez. Meslekler insanların karakterlerine, yaşamı algılamalarına ve davranış şekillerine mutlaka etki eder. Mesleğin kişiyi maruz bıraktığı baskılar, muhatap olduğu kitle, almakta olduğu risk, bunların gelir anlamındaki karşılığı, ortaya motivasyonu yüksek bir birey de çıkarabilir. Tam tersi; şiddete eğilimli, öfke kontrolünü sağlayamayan, sadece iş ortamında değil, aile ortamında da gergin ve mutsuz biri de olabilir.

Toplumda özellikle cinsel taciz ve tecavüz suçlarında meslek ve zihniyet beklentileri oluşmuştur. Ortaya çıkan bir suçta, suçlunun siyasi görüşü ve politik bağlantıları sorgulanır olmaktadır. Her kesim, karşı görüşe haiz bir durumda, bunu malzeme olarak kullanmaktadırlar. Bu hastalıklı bir ruh halidir.

İnançlar ve fikirler eylemlerden bağımsız olabilmektedir. Yani, doktorun hastasına,  öğretmenin öğrencisine, gardiyanın mahkûma, polisin tutukluya, patronun işçisine, imamın cemaatine, komutanın erine, veterinerin hayvana, avukatın müvekkiline, kuaförün müşterisine, tiyatrocunun suflöre, pilotun hostese, turizmcinin turiste ve daha sayamadığım yüzlerce meslek sahibinin mahiyetinde veya tasarrufunda bulunanlara ve bulunmayanlara taciz ve saldırı yapması mesleklerinin değil,  meşreplerinin bir gereğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Çorapçı

Yirmi yıl kadar önce onu ilk tanıdığımda, Kartal tren istasyonunda, elinde spor çantası il…