Anasayfa Gittiğim Yerler Et döner ve Eminönü

Et döner ve Eminönü

Eminönü İstanbul ticaretinin can damarı dersek sanırım yanılmayız. Kentin en eski yerleşim merkezinde yer alması tüm ulaşım imkânlarına haiz olması ve en önemlisi ne aranır ise mutlaka bulunabilecek bir yer olması onu bu denli önemli yapıyor.

Türkiye’nin dört bir yanından alışverişe gelen insanı görmek mümkün. Gündüz adım atmanın zor olduğu, bu denli mahşer yeri olan Eminönü, akşam saatlerinde tenhalaşır, gece yarısından sonra ise terk edilmiş bir kovboy kasabası gibi kendi gizemleri ve gölgeleri içinde sessizliğe gömülür.

Bu denli alışverişin döndüğü bölgede yemek en önemli ihtiyaçlardan biri. Her sokakta bir esnaf lokantası görmek mümkün. Sokak başlarındaki ayaküstü atıştırma için elverişli büfeler de azımsanmayacak kadar çok. Balık ekmekten, sayılamayacak kadar çok olan tavuk dönercilere, pilavcılar dan, ciğer ve köftecilere kadar her kese ve zevke uygun yer var. Kimi böyle yerleri tercih ederken bazıları da kaliteli ve damak zevkine uygun yerler arıyor.

Bende tavsiye üzerine bir mekâna gittim. Bulmam zor olmadı. Mısır çarşısından Doğu Banka doğru giderken, Türkiye İş Bankası Müzesine yakın, Sultan Hamamı Caddesi üzerinde 1981 yılından bu yana aynı yerde hizmet veren Öz Karadeniz Pide ve Kebap Salonu.

Üç katlı işletmenin ikinci katına çıkarak methini çok duyduğum et döneri söyledim. Et döneri her yerde yenen bir yemek değil. Hele kıyma dönerine ağzımı sürmem. Et kötü kokmamalı, çok yağlı ve kalın kesilmemeli, kendine has yumuşaklığı ve tadı olmalı. Bu arada servisin pek kaliteli olduğunu söyleyemem. Kısa bir süre sonra yemeğim geldi. Birçok yerde bir lokma alıp bırakmışlığım vardır. O mübarek et, kötü kokuyorsa midem almaz bir türlü. Et kokusunun dışında ağır bir kokudur.

Gerçekten eti enfesti.  İnce yeni fırından çıkmış lavaşla közlenmiş biber ve domatesle servis edilmişti. Hafif kekik ve çok az tuzla harika bir aroma yakalamıştım. İstanbul’da ilk beşe rahatlıkla girebilecek nefasette diyebilirim. Fiyat konusuna gelince bir buçuk porsiyon sade döner ve ayrana 32 TL ödedim. Porsiyonu 19 TL.

Bir şekilde yolunuz buralara düşerse uğramadan gitmeyin derim. Her zaman her yerde böylesi lezzetlere rastlanmıyor.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…