Anasayfa Sağlık Evde kendi peynirinizi yapın

Evde kendi peynirinizi yapın

Bugünlerde peynire merak saldım. Ülke insanımızın en önemli temel tüketim ürünü olan peynirde bilmediğimiz neler var diyerek kısaca bir araştırma yaptığımda, aslında sadece lezzetine bakıp da aldığımız peynirin doğru koşullarda üretilmediğinde nelere sebep olabileceğini öğrendim.

Günümüzde özellikle pazarda, bakkal ve marketlerde satılan açık peynirlerin çoğu çiğ sütten yapıldığından, pastörize edilmediği ve gerekli bekleme süresi olan 120 gün dinlendirilip olgunlaştırılmadığından brusella riski oluşuyor. Bu hastalığın tedavisi de çok zor.

Bu sebeple hayatımda ilk kez kendi peynirimi yaptım. Çok basit. Yedi yüz gram kadar peynir elde etmek için neler yaptığımı sizinle paylaşacağım.

Beş litre yağı alınmamış (Güvenilir yerden) çiğ sütü tencerede taşana kadar kaynatın. Taşma aşamasına geldiğinde kepçe ile havalandırıp 10-15 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Sonra altını kapatıp soğumaya bırakın.

Küçük parmağınızı süte bandırıp dayanabileceğiniz sıcaklığa düştüğüne emin olduğunuzda içine 1 çay bardağının üç çeyreği kadar üzüm sirkesini  döküp tahta kaşıkla iyice karıştırın ve ağzını kapadıktan sonra uygun bir yerde sofra bezlerine sarıp 5-6 saat kadar dinlendirin.

Kapağı açtığınızda peynir oluşumunun tamamlandığını göreceksiniz. Su hafif sararmış ve peynir parçacıkları bu su içinde yüzer durumdadır. Delikli kepçe ile bu parçaları bez torba içine aktarın her kepçe koyduktan sonra bir parça tuz katın (Tercihe göre tuzsuz da olabilir) Tamamını koyduktan sonra torbanın ağzını çevirerek suyunu salana kadar iyice sıktırın. Sonra üzerine en az 10 kiloluk bir ağırlık koyarak bir altı saat daha bekletin. Torbadan sızan suyun akmasını sağlayacak şekilde bir yerde durmasına dikkat edin.

Artık peyniriniz oldu. İsterseniz bu şekilde yiyebilirsiniz. Daha güvenli olsun derseniz, peyniri bir tepsiye rendeleyip 2-3 gün bekletin. Sonra cam bir kavanoza sıkıca bastırarak doldurun. En üste temiz bir bez ( kağıt havlu da olur) koyup ağzını hava almayacak şekilde kapatın. Ters çevirip buzdolabına koyun. Her hafta üste koyduğunuz bezi veya havlu kağıdı yenisi ile değiştirin. Üç ay sonra açıp afiyetle yiyin. Artık birinci kalite tulum tadında peyniriniz oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…