Anasayfa Sağlık Evet sigara bırakılabilir

Evet sigara bırakılabilir

Yıl 1 Ocak 1993. O günün akşamı ilk yavrumuz dünyaya geldi ve ben hastanede beklerken yaklaşık 2 paket sigarayı birkaç saatte tükettikten sonra; söz verdiğim üzere bir daha içmemek üzere bu illeti bıraktım. Yaşadığımız bir takım sıkıntıları bahane ederek üç yıl kadar sonra tekrar başladım.

Ayrı kaldığım yılların acısını çıkarırcasına, yine günde iki pakete yakın orta kalite marka sigarayı içmeye başladım. En kötüsü de çevreden özendim belki; önce pipoya ardından elle sarılan filtresiz, ağızlıklı sigaraya dadandım. İki yıl geçmeden elimde marketten aldığım poşetleri apartmanın dördüncü katına, asansör olmadığından merdivenlerden çıkmaya çalıştığımda her katta soluklanma ihtiyacı hasıl olduğundan doğruca dahiliye doktoruna gittim.

Doktor bana çekilen röntgeni göstererek; sigara kullanmaya devam edersem çocukların değil üniversite, liseye gidişlerini dahi göremeyeceğimi kesin dille anlatınca, başımı ellerimin arasına alıp iyice bir düşündüm. Bu düşünme fayda etmemiş olacak ki o günün akşamı gece yarısı kalkıp sigara içmek istedim. Ne kadar aradıysam tek sigara bulamadım, nasıl olduysa yedekleme yapmamıştım. Gergindim, o saatte açık yer bulmak çok zordu, mutfağa giderek çöpü karıştırdım ve nihayet yarıya kadar içilip atılmış bir izmarit buldum.

Keyfim yerine az da olsa gelmişti ve hemen düzeltip yaktım, şöyle derin bir nefes aldım. O anda duvardaki aynada kendimi gördüm; öylece kalakaldım. Bir kendime, bir sigaraya ve birde doktorun dediklerini düşündüm. Hayatımda ilk kez kendimi zavallı hissettim. Yıllarca süren beraberliğimizi birkaç dakika içinde gözden geçirdim. İki parmağımın arasında, bana adice sırıtır gibi dumanını salan sigarayı son tutuşum oldu. Lavaboya bastırarak esaretime son verdim. Kararlı şekilde, bir daha içmemek üzere kafamda sigarayı silip attım.

On yedi senedir hiç kullanmadım, kullanmak aklıma dahi gelmediği gibi; yirmi sene içerek hem sağlığımı hem de sıfır alınabilecek bir araba parasını kaldırıp attığım için büyük pişmanlık içinde oldum. Elimden geldiğince de bırakmak niyetinde olanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Gerçekten sigarayı bırakmak istiyorsanız, bunun en gerçekçi yolu çevrenizde var mı bilmiyorum; İstanbul Maltepe’de Süreyya Paşa Hastanesi var. Genelde göğüs hastalıklarından mustarip insanlar tedavi oluyor. Oraya gidin ve sigara içenlerin uğradıkları, benim kıyısından döndüğüm akıbetleri gözünüzle yaşayın. İşte, yolda, otobüslerde kısaca hayatın içinde pek görülmeyen, yıllarca keyifle tüttürdükleri sigaranın neleri alıp götürdüğüne orada bizzat şahit olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…