Anasayfa Benim Penceremden FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi Walt Disney’i, aslında gerçek yöneticisi, uygulayıcısı ve planlayıcıları olan, tıpkı Türkiye’de ki gibi TGRT benzeri kanalları satın alıp o ülkede siyasi karargah kurarak politik algı ve operasyonlara imza atan CİA’yı gerçekten kutlarım.

Çok değil, on sene öncesine kadar milli görüşçülüğüne ve milliyetçiliğine bizzat şahit olduğum bazı insanların nur topu gibi bir CHP li oluşuna hayretler içinde tanıklık ettim. Sadece CHP li olması değil, bir de daha önce savunduğu ve bugün aynı misyonu sürdüren siyasi parti ve liderlerinden açık şekilde nefret etmelerinin ardında, bunca geçen senede sadece Fox tv izlemelerinin etkili olduğunu anlamak hiç de zor değil.

Dava insanı olmayan, davaya inanıyormuş gibi görünen, düşünmeyen, sorgulamayan, delillendirmeyen bu ve benzeri kişilerin nasıl bu hale gelebildiklerini anlamak için sadece bir saat bu kanalın haber yayınını izlemek yeterli olacaktır. Kanal, milletin en hassas olduğu, daha doğrusu en hassas olduğuna inandırılan alanlarda sinir uçlarına çok iyi dokunuyor.

Kısaca iktidar yolsuzluk, hırsızlık ve haksızlık yapıyor, çalışanın, emeklinin hakkını yiyor. AKP ve dolayısı ile çocukları, yakınları ele geçirdikleri imkanlarla malı götürüyorlar. Halbuki yılda iki kez verilen maaş zamlarında milleti düşünmeyip sadece koklamalık, sadaka gibi para veriyorlar. Tüm AKP belediyeleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, partiye yakın iş adamları, holdingler ve şirketlerin tamamı devleti hortumlayan birer eşkıya. Memlekette bu iktidarca satılmadık liman, fabrika, arazi kalmadı. Devleti hortumlayıp, yurt dışına kamyonlarla para ve altın kaçırıyorlar. Yakında hepsi ülkeden kaçıp gidecek gibi burada yüzlerce örnek verebileceğim farazi düşüncelerle gırtlağa kadar doldurulmuşlar. O kadar çok dolular ki o beyinlere doğru olan bir fikri dahi sokamazsınız. Tamamen şartlanmışlar.

Tebrik ediyorum çünkü muazzam bir algı yapılıyor. Geçen yıllar içerisinde bu kanalı takip etmeye başlayan bir insan, kendisine farklı gelen politik veya daha çok ekonomik uygulamaları direkt kendine yapılmış gibi algılıyor. Kanal, bu insanların doyumsuz oldukları en önemli alan olan “para”dan vuruyor. “Bak iktidar malı götürüyor ama sana ne veriyor”, “Kendi çocukları şu kadar yılda gemicikler aldı, sen bu kadar yıl çalıştın, karşılığında ne aldın”, “Onların çocukları askere gitmemek için çürük raporu aldı ama senin çocukların Hakkari’de komandoluk yaptı, hani bu vatan hepimizin di?”, “Kendi maaşlarına duble zam yaptılar fakat sana sadaka gibi bir zammı reva gördüler”, “Geçmeyeceğin köprü, girmeyeceğin tünel ve kullanmayacağın hava limanları yaptılar, ama senden sırf taahhütleri gereği para kesiliyor”,”Artık adalet kalmadı, adalet iktidara ve zengin yandaşlara çalışıyor”, “Orduyu mahvettiler, Ergenekon ve balyoz davaları ile orduya operasyon çekildi”, “Açılımla PKK ya yol verildi, Oslo’da, İmralı ile anlaşma yapıldı”, “Seçimlerde devletin tüm imkanlarını kendileri için kullandılar”,”Suriyeliler bilinçli olarak getirildi, hepsine kimlik verilip iktidara oy vermesi sağlanacak”, “Ortalık işsiz üniversiteli dolu, istihdam yok, işe hep yandaşlar alınıyor” gibi.

İnsanları aktif siyasetin dışınca, ucuz ve içi boş politik malzemelerle meşgul ederek günlük olaylara güya müdahil kıldılar. Öyle ahmakça, akıl dışı haber ve görmek istedikleri, umdukları içeriklerle insanların sadece tek taraflı kabullendikleri ”mutlaka gerçektir”, “vay anasını neler oluyor da biz görmemişiz”, “helal olsun şu kanala tam düşündüğüm şeyleri ifşa ediyor, bence de öyle” gibi ikna kalıplarının içine hapsettiler.

İnsanları yavaş yavaş inandıkları değil inandırıldıkları gibi düşünmeye, tepki oluşturmaya, bir siyasi güç, bir taraf haline getirip ülkedeki siyasi dengeleri değiştirmeyi amaçladılar. Kısmen de başarılı oldular. Milli düşünceden maddi düşünceye kayma Türkiye’nin akıl, vicdan ve düşünce kimyasında sapmalar yaşattı. Türkiye, medya ve sosyal medya üzerinden uzun yıllar süren bir algı çemberine çekildi. Özellikle inanç yapısı zayıf, bilgi ve araştırma yönü eksik, karakter olarak temelde “önce ben sonra devlet” zihniyetine sahip insanlar zorlama olmaksızın bu çemberin içinde kolayca yer buldu. Daha kemikli, daha zor ikna olan bireyler ise yıllar süren algılarla kafaları karıştırıldı, gerçeklerden uzak tutularak sanal düşüncelerle sürekli meşgul edildi.

Evet, tek bir tv kanalımı bütün bunları başardı? Elbette hayır. Bu kanalın yayın politikasına bazı siyasiler, sanatçılar, iş adamları, gazeteciler, yazarlar ve sivil toplum kuruluşları, vitrinde Fox Tv, arka planda her alanda saydıklarım, sistemli ve dahice bir taktikle alenen tam destek verdiler.

Bugün Türkiye’nin siyasi yelpazesi ne kadar da acıklı bir durumda değil mi? Özünü koruyan yüzde 40-45 lik muhafazakar, milliyetçi kesim, yüzde 30-35 lik bir sol kesim var. Ortada ise yaklaşık yüzde 20 lik bir oynak cenah var. Sol kesimin çoğunluğu anti-emperyalist gözükse de aslında bu ülkenin en azılı emperyalistleri onlardır. Çıkarları onları hangi fikre yaklaştırır ise o fikre icabette sakınca görmezler. Azınlıkta kalan gerçek solcular ne kadar direnseler de mecburen kendilerini akıntıya bırakıyorlar.

Muhafazakar kesimin yüzde sekseni kemik yapısını korur, ancak kalanı siyasetten ve partilerinden beklediklerini görmediklerinde ya desteklerini çekerler oy kullanmazlar veya çakma muhafazakar partilere kayarlar. Etnik köken burada en belirleyici etmendir. Mesela Kürk kökenli bazı AKP liler, değişen politik gelişmelerde yönlerini HDP ye dönebilirler.

En tehlikelisi oynak dediğim yüzde 20-25 lik kesimdir. Parayı kim verirse onun düdüğünü çalacak kadar kendini düşüren, beynini cebine bağlamış, gözünü cüzdanına girecek banknota diken, her şeyin önüne “önce ben”i koyan insancıklar dır. İşte bu kesim Fox Tv nin öncelikli hedef kitlesidir. Diğer kesimlerden devşirdiklerini azar azar da olsa bu dilime, bu torbaya katmaktadırlar. Bir on yıl sonra bu kesimin yüzde 30-40 lara çıkması mümkün gözükmektedir.

İşte, kendi politikalarını, asla genleriyle uyuşmayan Türk toplumuna kabul ettirmede bu denli başarılı olduklarından dolayı Fox Tv yi kutluyorum. Benzer ters algıyı çok geçte olsa başlatan Türk tv kanalları henüz onların tahribatının önüne geçemediler. Algıya karşı koyma, boşa çıkarma ve gerçekleri göstermede çok geç kaldılar.

Temennim o dur ki; son derece hassas badirelerden geçtiğimiz şu günlerde devletimiz, dolayısı ile iktidar, millet üzerinde haklı olarak etki uyandıran yanlış ve hatalı tutum ve uygulamalardan vazgeçerek, ulusun tümünü doğru ve mantıklı yönetimle buluşturması. Bu tip kanallar ve güçler ne yazık ki iktidarın açık ve hatalarından besleniyorlar. Bir hatanın yanına onlarca yalan ve yanlış ekleyerek algılarını sürdürüyorlar. Buna inananların azımsanmayacak kadar çok olması, temiz ve doğru bilgiye ulaşmak yerine sazan gibi algıya inanılması ancak kararan vicdanların parlatılması, kafanın doğru ve yeterli bilgi ile doldurulması ile mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…