Anasayfa Anı Freni patlayan kamyon

Freni patlayan kamyon

O gün ana cadde üzerinde vitrinlere bakarak yürüyordum. Hava nemli, soğuk ve kaldırımlar kalabalıktı. Bu ana cadde, sahilden başlar, Atatürk Bulvarı ve Fener Caddesi ile Pac Meydanı kavşağında buluşur. İstikametim Pac Meydanıydı. Gece uyku tutmamıştı ve başım hala ağrıyordu.

Bu şekilde meydana yaklaşırken ilk önce anlayamadığım gürültüler gelmeye başladı. Peş peşe çarpma sesleri bir anda her yeri kapladı. Herkes şaşkınlıkla donakaldı. Gürültüler kesildiğinde insanlar meydana doğru koşmaya başladılar. Bende kendimi bir anda bu insanların arasında koşarken buldum.

Meydana geldiğimde ortalık savaş alanı gibiydi. Tam karşımda onlarca araba sağa veya sola savrulmuş, solumda ise bir kamyon ters yatmıştı. Yerlere  kamyondaki tonlarca buğday dökülmüştü. Arabaların olduğu yerde tam bir can pazarı yaşanıyordu. Araçta sıkışanları çıkarmak için çabalıyorlar, bazıları kanlar içinde cansız boş gözlerle bakıyordu. Kendime gelip bende araçların olduğu yere yöneldim. Aracın arkasına sıkışan bir kadın ve bir çocuğu görüp, yarı açık kapıya dayanarak açmaya çalıştım. Yanıma gelen birkaç kişi daha bana yardım ettiler. Ön taraftan çıkarılan adam baygındı ve hemen kucaklanıp hastaneye götürüldü. Ön koltuğu öne doğru çekip çocuğu kucakladım. Gözlerinde korku vardı. Annesi olduğunu düşündüğüm bayanı da aynı şekilde çıkarmaya çalıştım. Kadın ellerimi tutup bir şeyler söylemeye çalışıyor fakat dili dönmüyordu. Sakin ve metanetli olmasını isteyerek onu da başka bir arabaya bindirerek hemen hastaneye yolladık.

İtfaiye ve Ambulanslar ancak gelebildiler. Canım çok sıkılmıştı. Biraz araştırınca kazanın sebebini öğrendim. Kamyonun freni patlamış ve kendini atacak boş bir yer bulamayınca meydanda kırmızı ışıkta bekleyen araçlara son hızla arkadan çarpmış ve biraz ileride devrilerek yan yatmıştı. 

Resmi görevliler müdahale edince biraz geri çekildik. Ben kamyonun yanına doğru yürüdüm. Kamyon şoförü olduğunu düşündüğüm biri, iki kişinin kolunda ambulansa götürülüyordu. 

Kamyon devrilmeden hemen sağdaki bir otobüs durağına çarpmıştı. Burada yığılan buğdayların altından  genç bir kızın cesedini çıkardılar, onunla birlikte toplam on dört kişinin hayatını kaybettiğini öğrendim. Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkıveren bir kamyon, bir anda on dört insanın,  ailelerinin ve sevenlerinin hayatını karartıvermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…