Anasayfa Haber Galata Kulesi ilk önce ahşap inşa edilmiş

Galata Kulesi ilk önce ahşap inşa edilmiş

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Galata Kulesi, Hz. İsa’dan 500 yıl kadar sonra Romalılar tarafından ilk önce gözetleme kulesi olarak “İsa Kulesi” adıyla ahşaptan yapılmış.

Uzun yıllar bu şekilde hizmet veren kule, büyük yangında zarar görünce 1350 yıllarında Cenevizliler tarafından bugün ki şekliyle yığma taştan yeniden inşa edilmiş. 1509 yıllarında meydana gelen depremde onarılmış ve ardından uzun süre hapishane olarak kullanılmış. Ardından rasathane hizmetini görürken, ahalinin “meleklerin etek altları izleniyor ”diye dehşet bir cehalet örneği göstermesi ile kapatılmış.

Yetmiş metre yüksekliğinde ve yaklaşık on metre çapında olan kule bugün turizmin hizmetinde. İstanbul’un geniş bir alanını kuş bakışı seyretmek isteyen, bir kahvaltı veya huzurlu bir akşam yemeği yemek isteyenlerin rağbet ettiği harika bir mekan.

Kuleye giriş tabi ki parayla. İstanbul’u öyle bedava seyredeceğinizi mi sandınız? Hemen söyleyelim: Öğrenci 5 TL, Yerli ziyaretçi 10 TL ve yabancı turist ise 25 TL ödeyerek içeri girebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…