Anasayfa Gittiğim Yerler Gümülcine’de yaşatılan bir Türk geleneği

Gümülcine’de yaşatılan bir Türk geleneği

Terk edilmiş vatan topraklarından, bugün ki Yunanistan sınırları içinde yer alan, Türklerin çoğunlukla yaşadıkları, Selanik, Gümülcine, İskeçe ve Kavala gibi yerleşim yerlerinde kendinizi ülkenizde hissedecek kadar Türkçe konuşuluyor.

Türkiye’den en fazla turist ağırlayan bu bölgelerde, neredeyse bütün işletmelerde çalışan Yunanlılar gayet güzel Türkçe konuşabiliyorlar. Sadece konuşmakla kalmayıp, Türk gelenekleri ile de ilgililer. Mübadele zamanında bölünen aileler, hala fırsat buldukça karşılıklı bu ülkeye gidiyor veya Türkiye’ye geliyorlar.

Yunanistan’a geçen aileler sadece dost ve akrabalarını ziyaret etmekle kalmıyor, bu ülkede yaşatılan geleneklere bağlı olarak, burada üretilen ürünlerden de alıp geliyorlar. Bunların başında Gümülcine’de ki Kuru Kahveci Mustafa’nın nefis kuru kahvesi geliyor.

Çoğunlukla hediyelik eşyaların satıldığı, kafe ve pastanelerin bulunduğu, trafiğe kapalı dükkan önünde kalabalık hiç eksik olmuyor. Buradan geçen neredeyse tüm ülke insanları buraya uğrayıp kahve almadan ayrılmıyorlar.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…