Anasayfa Anı Güneyin en nefis mezelerinden humus nerede yenir?

Güneyin en nefis mezelerinden humus nerede yenir?

Gaziantep başta olmak üzere Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay mutfağı gerçekten övülmeye değer. Ama ben Hatay mutfağını, özellikle kebabını ve mezelerini tek geçerim. İnanılmaz bir lezzet ve çeşitlilik denizidir. Her ilin isim yapmış kebapçısı, restorandı vardır. Gider yersin. Fakat Hatay böyle değil.

Antakya’da Harbiye’de veya İskenderun’a giderken Belen’de Kurtoğlu’nda kebabın gerçekten alasını yersiniz. Fakat ilginç olan özellikle İskenderun ve Antakya merkezde mahalle aralarında, köşe başlarını mesken tutmuş seyyar kebapçıda bile yeseniz, büyük keyif alırsınız.

Benim sizle paylaşacağım lezzet: Humus. Muhteşem bir tat. İskenderun’a yolunuz düştüğünde elbette kebap, ardından kralda künefe yiyin. Ama bir kerede beni dinleyin ve Ulucami caddesine dalın, eski bitpazarının karşısında peynirciler pasajına girin. Orada köşe başında, 3-4 masalı mütevazi bir dükkan göreceksiniz. Deniz humus. Tezgâhın arkasında güler yüzlü orta yaşlı Naim ustayı gördüyseniz tereddütsüz bir buçuk porsiyon tereyağlı humus isteyin. Yumurtalı, sucuklu da isteyebilirsiniz ama favorim tereyağlı. Minik tırnak pidesi ve en az humusu kadar leziz ev turşusu ile benim gibi 20 yılı aşkın zamandır unutamadığınız bir lezzeti ardınızda bırakarak oradan ayrılacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…