Anasayfa Tatil Güzel başlayan ve kabusa dönen tatil

Güzel başlayan ve kabusa dönen tatil

Bu yaz mütevazi kısa bir tatil yaptık ve Ayvalık Sarımsaklı’ daydık. Denizle arasında sadece yol olan, site içerisinde bir daireydi kaldığımız yer. İlk geldiğim gün “işte, harika geçecek bir hafta tatil” diyerek epey bir keyiflenmiştim. Hava güzel, deniz güzel, yıl boyunca biriken tüm negatiflikleri boşaltabileceğim ve yerine güzel olan ne varsa doldurabileceğim bir yer demiştim.

İlk gece geç yattık ve sabah erken kalkıp doğruca denize koştuk. Tertemiz ve biraz serin denizden çıkmak istemiyor insan. O gün çok güzel geçti, çevreyi gezdik, daha önceleri defalarca gittiğimiz kampı ziyaret ederek eski anıları tazeledik. Akşam oldu, gece oldu; her şey o geceden itibaren kabusa döndü.

Yaz günü malum herkesin kapıları camları açık; yan daireden öyle bir horlama başladı ki; tarifi imkansız. Arka odaya gidiyorum orada ayrı bir horlama, ön bahçeye bakan salona gidiyorum orası da diğerinden farklı değil. Bir değil iki kişi horluyor. Zaman ilerledikçe U şeklindeki sitenin orta bölüme bakan dairelerden balkona çıkıp söylenen, homurdanan birileri giderek çoğalmaya başladı. Diğer yandaki arka balkondan seslenenler sayesinde biraz ses kesildi ama çok geçmeden daha bir gür horlamaya başladılar. Sabahı zor ettim. Doğruca bir eczaneye gidip kulak silikonu aldım. Ancak ondan sonra kısmen de olsa  uyuyabildim.

Bu yazımda horlama konusunda birkaç tavsiye vermek istedim. Kaliteli bir uykuyu kim istemez. İşe yarayacağını düşündüğüm egzersiz ve basitçe hazırlanabilecek terkipler şöyle.

  1. Egzersizler:
  • Boyun kaslarınızı her gün 30 kez sağa-sola ve öne arkaya hareket ettirin.
  • Dilinizi iyice zorlayarak dışarı çıkartın ve geri çekin, 2-3 dakika devam edin.
  • Çenenizi art arda 30 kez ileri ve geri, sağa ve sola hareket ettirin.
  1. Terkipler:
  • Bir meyve sıkacağı kullanarak, 200 ml beyaz lahana suyu hazırlayın. 1 çorba kaşığı sıvı bal ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı bir ay boyunca yatmadan önce birer yemek kaşığı alın.
  • Eşit oranlarda (her biri 1 çorba kaşığı), dulavratotu kökü, kara mürver ve atkuyruğunu karıştırın. Karışımdan 1 çorba kaşığı alın ve bir bardak kaynar su içine dökün. Bir saat demlensin. Bundan sonra, süzün ve günde 5 kez yemeklerden sonra birer çorba kaşığı için.
  • 1 çay kaşığı aynı sefa çiçeği ve 1 çay kaşığı meşe kabuğunu dökün. En az 2 saat boyunca bir termosta yarım litre sıcak su içinde bekletin. Günde 4-5 kez bu karışımla gargara yapın ve ardından ağzınızı durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …