Anasayfa Benim Penceremden Güzel ve çirkin

Güzel ve çirkin

İnsanların olumlu, normal ve güzel olandan çok, çirkin, anormal ve olumsuz haber ve içeriklere karşı daha hassas olduğu artık kanıtlanmış durumda.

Bir gazetenin aynı sayfasında manşetten verilen güzel bir haberden çok, kenar sütunda yer alan kötü veya olumsuz bir içerik daha fazla dikkat çekiyor. Bunu da; daha çok gurbetçi vatandaşlarımıza hitap eden bir sitede yazarken fark ettim.  İyi ve güzel gelişmeleri kapsayan haber ve yorumlarım en fazla beş bin okumada kalıyordu.

Aynı sitede editör olan yeğenim Ahmet Atak, “Dayı, olumsuz haberler daha çok dikkat çeker” dediğinde bu kez yine iyi yazılarımın yanında gördüğüm ve vatandaşın aleyhine gelişen olayları yazdığımda gerçekten şaşırdım. Okunma sayısı bazı haberlerimde bir anda on beş bine dayanmıştı. Bunu gördükten sonra, Türkiye’de algı yürüten belirli TV kanallarının, gazetelerin, web sitelerinin ve sosyal medya platformlarında ki hesapların, hedef kitlelerine bu yolla ulaştıklarını fark ettim.

İnsanlar olması gerekenden çok, olmaması gerekenle ilgileniyor. Bu bağlamda daha çok parasal nedenlerle kendileriyle ilintili içeriklere hem daha fazla ilgi gösteriyorlar hem de bu konuda ellerindeki imkanlar nispetinde tepki koyuyorlar.

Yol, hastane, köprü, fabrika açılmaları, iç ve dış siyasette, savunma sanayide ve çeşitli alanlardaki milyar dolarlık yatırım ve müspet gelişmeler toplumda olumlu karşılansa da, belirttiğim kanallarla araya sıkıştırılan, bazen gerçek olabileceği gibi tamamen yalan da olabilen, olumsuz haberler bir anda kamuoyu oluşturabiliyor.

Uzun zaman diliminde doğru beş haberin içerisine bir yalan veya maksatlı içerikler yerleştiriliyor. Toplumda “kandırılma-aptal yerine konma-haklarının gasp edilmesi-devletin yanlış yönetilmesi-liyakatsiz ve yandaş kişilere yetki verilmesi-milletin vergilerinin çarçur edilmesi gibi başlıklar altında algı oluşturularak şuur altına yerleştiriliyor.

Bu, şüpheye, sonra güvensizliğe ve son olarak nefrete ve intikam almaya yönelen bir ruh haline dönüşüyor. İnsanların özellikle kendilerini de ilgilendiren olumsuz gelişmelerde yasal ve demokratik zeminde hak araması veya tepki vermesi kesinlikle bir gereklilik; ancak bu maalesef hedeflenmiyor.  Vatandaşın haklılık durumu, kin ve nefret yolu ile heder ediliyor; dolayısı ile asıl amaçlanan demokratik ve yasal hak arama ortadan kalkıyor, yerine sayıları milyonları bulan, temelinde; siyasal ve sosyal manada, istenilen tarafa çekilebilecek, etkilenebilecek ve kolaylıkla yönetilebilecek insanlar ortaya çıkıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …