Hızır Reis

Beşiktaş sahilde, Sinan Paşa Caminin tam karşısında sekiz köşeli, tek kubbeli bir türbe dikkat çeker. Bir tarafında meydan, bir tarafında İETT durakları, Deniz Müzesi ve arka tarafında Üsküdar Vapur İskelesi vardır.

Meydanda kay kay yapan gençlerin, otobüse ya da vapura yetişmeye çalışan telaşlı insanların arasında öylece adeta yanlızlığa terkedilmiş gibidir. Saatlerce oracıkta bekleseniz bile el açıp dua göndereni zor görürsünüz.

Denizin hırçın dalgalarının sesini duymak için buraya gömülmeyi vasiyet eden, 1470-1546 yılları arasında yaşamış, ünü tüm dünyaca bilinen, Akdeniz’i bir Türk denizi haline getirip haçlı donanmasına tarihinin en yıkıcı darbesini vuran Hızır Reis yatar burada. Başka bir deyişle Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa.

Türbenin hemen sağında leventleri ile beraber yer aldıkları heykel vardır meydanda. Yıllar önce yanından geçerken elinde tuttuğu kılıcı kırmışlardı ve çok üzülmüştüm.

Vefat ettiği yıllarda, türbenin hemen yanındaki yalısında yaşarmış. Şimdi ne yalıdan nede o yılları hatırlatan bir emare var çevresinde. Etrafı kuşatan yollardan geçen binlerce araba, vapur ve insan gürültüsünden ne denli rahattır bilinmez.

Adını taşımaktan büyük şeref duyduğum bu büyük Türk denizcisinin, türbesinin ziyarete kapalı olması, yılda sadece sanırım 1-2 kez özel günlerde açılıyor olmasını aklım almıyor. Türbenin önünde durun ve yüz kişiyi durdurup bu türbenin kime ait olduğunu sorun. Üzülerek söyleyeyim ki yarısından fazlası bilemeyecektir. Bir süre önce 15-17 yaşlarında 20-25 kişiye sormuştum. Bilmiyormuş da, öğrenmek için sormuşum gibi. Sadece 9 kişi doğru cevap vermişti. Acı olan ise bir kısmı kim olduğunu, yani adını bildikleri halde denizci olduğunu, Kaptan-ı Derya olduğundan bir haberlerdi. Kimi sultan, kimi vezir, kimide din alimi demişti.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…