Anasayfa Sağlık İleri Yaşlarda sağlıklı beslenme ve spor nasıl yapılmalı?

İleri Yaşlarda sağlıklı beslenme ve spor nasıl yapılmalı?

Yaş ilerledikçe insanın organ ve metabolizma hareketlerinde doğal bir yavaşlama gözlemlenir. Genç yaşlarda kolaylıkla yapabildiğimiz fiziksel hareketleri artık ya yapamayız veya yaparken epey zorlanırız. Aynı şekilde beslenme alışkanlıklarımızda yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Sağlıklı beslenen insanlar ileri yaşlarda bunun yararını fazlasıyla görecektir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları olanlar ise daha yaşlanmanın ilk evrelerinde, belki de orta yaş sınırında çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır.

Yaşadığımız yüzyılda birçok yönden gelişmelerin yaşandığına şahit oluyoruz. Sağlık alanında tedavi yöntemleri eskiye nazaran oldukça ilerlemiş durumda. Bu faktör insan yaşını uzun kılmakla birlikte, sağlıklı beslenme ve çeşitli egzersizlerle bu süreç daha sorunsuz yaşanabiliyor. İnsanların yaşam kaliteleri de o nispette artmış oluyor.

Yaşlılıkla vücutta meydana gelen değişiklikler

Her şeyden önce insanın anlık ürettiği enerji ve buna bağlı güç de ciddi düşüşler oluyor. Kas dokusu, kemikler zayıflayıp inceliyor. Daha önce büyük iştahla yediğimiz bir çok besini ya tüketemiyoruz veya azaltıyoruz. Bunun sebebi sindirim sisteminin de tüm bedende olduğu gibi yavaşlaması ve zayıflaması. 

Dış kaportamız diyebileceğimiz cildimiz giderek esnekliğini kaybederek kendini salıyor, kırışmaya başlıyor. Gençken hızlı şekilde hücreler yenilenirken ileri yaşlarda bu hızını kaybediyor. Dolaşım ve boşaltım sistemin de tıpkı sindirim sistemi gibi yavaşlayarak dokusal bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Kan değerleri, tansiyon, şeker gibi kronik hastalıklar kaçınılmaz olabiliyor.

Yaşımıza uygun mutlaka destek alınmalı, uzman doktorların önereceği beslenme tür ve şekillerine sadık kalmalıyız. Aynı şekilde sağlıklı yaşamın olmazsa olması egzersizlere de ciddi manada önem vermeliyiz.

İleri yaştakiler için nasıl bir egzersiz önerilir?

Yapılacak egzersizler mutlaka bir uzmanın takibinde olmalıdır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, kemik ve kas yapısına uygun hareketler tercih edilmelidir. Çok fazla yorulmadan, zorlamadan azar azar fakat sistemli şekilde devam yapılmalıdır.

Öncelikle egzersiz için uygun kıyafet ve ortam tercih edilmelidir. İlk olarak kısa tutulan zaman dilimlerinde günde yarım saati geçmeyecek nefes kontrollü yürüyüşlerle başlanmalı ve ilerleye günlerde tempolu yürüyüşlere geçilmelidir. Sağlıklı doğal ortamlar, parklar, özel yürüyüş alanlarında, açık ve temiz havada yürümek en sağlıklı seçenek olacaktır.

Kapalı spor salonlarında veya evde çeşitli aletlerle, bisiklet, ağırlık gibi uzmanların uygun göreceği şekilde devam etmek vücut dayanıklılığına destek sağlayacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeyle desteklenen bu tür egzersizler yaşlanma sürecini yavaşlatacak, zinde ve enerjik bir bedene sahip olunacaktır.

Bu tür bir programa başlamadan önce mutlaka sağlık taramasından geçilmelidir. Olası bazı hastalıklar egzersiz yapılması sırasında tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Doktorunuz onay vermedikçe egzersiz yapılmamalı veya tavsiye edildiği kadarına razı olunmalıdır.

Yaşlı ve genç tüm okurlarıma sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık geçirmelerini dilerim. Ayrıca bu konu ile ilgili akademik ve kapsamlı bilgi için  TIKLAYINIZ 1/TIKLAYINIZ 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…