Anasayfa Anı Ilgaz Kırkpınar Yaylası

Ilgaz Kırkpınar Yaylası

Bazen yıllardır yaşadığımız yerdeki bir çok güzelliği fark etmeyiz. Hayatın akışına kendimizi öylesine kaptırırız ki, bu güzellikler yanı başımızda dır ve bizler bundan mahrum kalırız. Karadeniz bölgesinde yaşayanlar mesela Uzungöl’ü gayet iyi bilirler, gitmedim fakat eminim çok güzeldir.

Tüm medyada boy gösterince herkes tarafından bilinmesi elbette kaçınılmaz oluyor. Benim yaşadığım, çocukluğumun geçtiği topraklarda da en az Uzungöl kadar doğa harikası var. Maalesef ben bunu 2005 yılında öğrendim. Kendimden utanıyorum. Ilgaz Dağının eteklerinde, 1.800 metre rakımda, ormanın ortasındaki bir düzlükteki Kırkpınar Gölü.

Adını, gölü besleyen kırk tane pınardan aldığı söylenen bu göle gittiğimizde aylardan ağustos idi ve biz resmen üşümüştük. Koruma altında alınan, milli park konumunda olan bu gölde sazan balıkları da var fakat tutmak yasak. Çevresinde bir düzine kadar yayla evi var, gölün karşısında kaldığından kimse var mı göremedik.

Sevgili İlker Kayılı’nın çabası ile gittiğimiz gölde, mangallar yakıldı, salıncaklarda sallanıldı, gölün çevresinde yarım tur atıldı ve akşam olmadan ilçeye dönüldü.

Bana söylenen, sabah gün ışırken doğadaki hayvanların göle gelerek su içiyorlarmış. Özellikle çevrede fazlaca bulunan karacalar mutlaka gelirmiş. Keşke imkan olsaydı da izleseydik fakat olmadı. Aradan yine yıllar geçti kısmet olup da bir daha çıkamadım. İnsanın ruhunu dinlendiren, huzur bulacağı harika bir yer.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…