Anasayfa Anı İlk aşk unutulmaz

İlk aşk unutulmaz

Hiç çocukluk aşkı tatmayan var mıdır aramızda? Sanırım yoktur. Eğer bu kişi ile ilerde evlenmemiş iseniz, aradan yıllar geçip de hatırınıza geldiğinde çok tuhaf, anlatılması zor, karmaşık ama iç okşayan, yüzde tatlı bir tebessüm, yürekte ılık geçişler hissedersiniz. Adını, sesini ve yüzündeki detayları o günlerdeki gibi hatırlamıyor iseniz o kişi çocukluk aşkınız değildir. O, kafanızın içinde, en özel yerde, çok sık olmasa da ara sıra hatırlamanız için oracıkta hazır beklemektedir. Aslında aradan onlarca yıl geçmiş, siz evlenip çoluk çocuğa karışmış, eşinize ve çocuklarınıza tutku ile bağlı olsanız da, yıllar öncesinin bu şirin anılarını kafanızdan, hatıralarınızdan bir türlü silmek istemezsiniz. Onun da evlenip barklandığını düşündüğünüz halde onu hatırlamak size çocukça hazlar verecektir.

Benim ilk aşkım öğretmenimdi. Orta birinci sınıfta fen bilgisi dersine giriyordu. Kumral hafif dalgalı saçları, kalın etli dudakları, badem gözlü, tatlı gülüşlü muhteşem biriydi. Sabahları kalkmak bilmeyen ben, artık sabahları ezanla kalkıp hazırlanmaya başlamıştım. Okulun bulunduğu sokağa geldiğim de kalbimin sesini duyar, okul önünde toplanıp sınıflara alınmadan önce gözlerim onu arardı. Her sabah Atatürk büstünün yanına dikilir, baygın simsiyah gözleri ile etrafı seyreder, çocuklara gülücükler atardı. Yavaş ve anlaşılır konuşur, ne hikmetse o tebessüm yüzünden hiç eksik olmazdı. Sadece bana bakmasını, sadece beni sevmesini isterdim. Gidip başka bir çocuğun yanağını okşadığında, ne yapar eder o çocuktan intikamımı alırdım.

Sırf gözüne gireyim diye deli gibi ders çalışır, kendi ödevimi zaten yutar, birde tüm sınıfa verilen ödevleri de, özellikle küme ödevlerinin tamamını da ezberlerdim. Sırayla herkes tahtaya kalkıp anlatmaya başladığında, çalışmamış olmalarını diler, tahtaya kalkan kekelemeye başlayınca hemen parmağımı kaldırıp’’ben anlatayım öğretmenim’’diye yırtınırdım. Sonra çıkar; noktası, virgülüne kadar neredeyse tüm sınıfın ödevini tek başıma bitirirdim. Öğretmen gayet memnun gelip yanağımı okşar, defterine bir şeyler karalar ve sınıfa dönüp bir şeyler söylerdi. Ben hiçbir zaman ne söylediğini hatırlamazdım. Yaptığım tek şey ona yakın olmak ve  onu seyretmekti.

Fen bilgisi ders notum hep on puandı. Fakat diğer derslerden dökülüyordum. Bir ara hemen her dersin öğretmeni, bunun nedenini sormaya başladılar. Bende bu dersi çok sevdiğimi söylüyordum. İşin aslı farklıydı tabi ama söyleyemezdim ki.

Günler bu şekilde geçip giderken, okulda bir fısıltı dolaşmaya başladı ve tabi benim de kulağıma geldi. Fen bilgisi öğretmeni aynı okuldan matematik öğretmeni ile nişanlanmış diye. Hayatım kabusa döndü. Yemeden içmeden kesildim. Hele o matematikçiyi her gördüğümde kahroluyordum, bir ara babamın tüfeğini alıp vurmayı düşündüğüm bile oldu. Rüyalarımın prensesi hayatımdan çıkmak üzereydi ve elimden hiçbir şey gelmiyor, ona gidip ‘’şu tipsiz adamla evlenme ne olur’’ diyemiyordum.

Böylesine karamsar bir ruh halinde yıl sonunu bulduk. Okulların kapanmasına birkaç gün kala onun nikah yaparak okuldan ayrıldığını öğrendim.  Belki görürüm diye evinin önüne koştum ama ev boştu. Günlerce ağlayıp, sızlanıp durdum.

Günler haftaları kovaladı, yaz  tatili çoktan başlamıştı. Hiç tadım yoktu, evden pek dışarı da çıkmıyordum. Mahalleden arkadaşlar oyun oynamaya çağırdılar ama pek hevesli değildim. Yine bir gün evin önünde merdivende oturuyordum, en yakın arkadaşım kolumdan tutup çekiştiriyor, ‘’Almanya’dan çocuklar var gel oynayalım’’ diyordu. İstemeyerek kalkıp sokağa çıktığımda gözlerime inanamadım, benim yaşlarımda beyaz tenli, kısa düz saçlı, gözleri parıldayan dünya güzeli bir kız bana bakıp gülümsüyordu.

 

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…