Anasayfa Anı İsrail’in İstanbul Konsolosluğu’nda ki detay

İsrail’in İstanbul Konsolosluğu’nda ki detay

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu Beşiktaş Levent’te bulunan YKB Plazalarında yer alıyor. İş merkezlerinin en yoğun olduğu bu bölgede birçok insan bazı detayları görmeyebiliyor. Konsolosu Mossad ajanları ve özel olarak Türklerden seçtikleri kişiler koruyorlar. Her sabah ikametten alınarak plazalara geliyor ve aynı şekilde plazadan çıkıp ayrılıyor.

Sabah geliş ve akşam dönüşleri belli kural ve plan dahilinde yapılıyor. Tüm plaza çevresi, yol güzergahları kontrol altında tutuluyor. Silahlı ve çelik yelekli ajanlar bina civarında konuşlanıyorlar. Türk korumalar ise daha geniş bir dairede görev yapıyorlar.

Plazalara girip çıkanlar  konsolosun geldiği veya çıktığı kısa zaman diliminde çevrede oluşan bu sıkı güvenlik tedbirlerinin pek farkına varmazlar. Binaların tepelerine ve gerekli gördükleri hassas noktalara yerleştirdikleri yüksek çözünürlüklü kameralarla 24 saat geniş bir alanı kontrol altında tutarlar ve şüpheli gördükleri durumları telsizle aşağıda görevli ajanlarına anında bildirirler.

İnanılmaz bir korku içindeler, bunu çok kolay anlayabiliyorsunuz. Etrafta herhangi biri, özellikle sakallı ve Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen kişi veya kişileri gördüklerinde buraya odaklanıyorlar ve beş dakikadan uzun süre kaldıklarında hemen çevrede bulunan Türk polisinden yardım isteyerek kimlik kontrolü yapmalarını istiyorlar.

Bundan on yıl kadar önce, İş Bankası kulelerinde bulunan Paşabahçe mağazasına uğramıştım. İşim bittikten sonra YKB Plazanın önünde karşılaştığım bir arkadaşla sohbet etmekteyken; tam karşımda yer alan plaza çıkışına doğru üç kişinin gelmekte olduğunu fark ettim. İki takım elbiseli, güneş gözlüklü adam, koluna girdikleri ve yürümekte zorlanan bir başka kişiyi adeta taşımaktaydılar.

Susarak izlemeye devam ettim. Çıkış turnikelerinin oraya geldiklerinde adama bir şeyler söyleyerek, biraz da iteleyerek dışarı çıkardılar. Adam 35 yaşlarında, hafif esmer ve sakallı biriydi. Tipik Orta Doğu kökenli biriydi. Doğruca Çanakkale Seramik binasının oradan Büyükdere Caddesine yönelmişti ve tereddütsüz bende peşinden gittim.

Çok geçmeden yanına vardım ve kendimi tanıtarak kim olduğunu sordum. Korkmuştu, gözleri kanlanmış ve derin soluklar alıyordu. Kimliğini istedim, vermedi, düşecek gibi oldu kolundan yakaladım. Bu arada üzerindeki gömleği hafif sıyrıldı. Tutup iyice sıyırdığımda gözlerime inanamadım.

Adamın her iki kolunda da henüz yeni olduğu belli yaralar vardı. En az 20-25 noktada sigara söndürmüşlerdi. Yaralar su toplamış ve bir kısmı da kanıyordu. Dilimizi bilmiyordu. Ona hastaneye gitmeyi ve şikayetçi olmasını önerdim. Anlamış olacak ki kollarını kapatıp hızla yanımdan koşarak uzaklaştı. Belli ki adama ağır işkence yapılmıştı.

Biliyordum ki ya satın alarak, ya korkutarak ya da gönül bağı olanlardan kurulu inanılmaz bir istihbarat ağları var. Ya ödülle ya da cezalandırarak neticeye ulaşıyorlar. Ve benim ülkemde, benim topraklarımda, istediği adamı konsolosluğuna kadar getirtip işkence yapabiliyor ve hiçbir şey olmamış gibi arkalarını dönüp gidebiliyorlar.

Mel Gibson’un da dediği gibi, İsrail’in olmadığı bir dünya daha yaşanabilir. Bu kesinlikle doğru.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Şimşir ağacının şekil bulduğu yer: Taraklı

Milattan önce iki binli yıllara kadar uzanan tarihi geçmişi ile günümüze kadar gelen, eski…