Anasayfa Gittiğim Yerler İstanbul Plajları

İstanbul Plajları

İstanbul’da yaşayıp sıcaktan bunaldığınızda serinlemek için oldukça fazla seçenek var.  Karadeniz, Marmara ve Boğazda yer alan irili ufaklı ücretli ve ücretsiz plajları tercih edebilirsiniz. Haziranla birlikte önemli bir kesim yazlıklara, devremülklere ve otellere akmaya başladı. Eylül başına, okulların açılmasına kadar bu şekilde devam edecek.

Tatile gidemeyenler de yakın yerlerde bulunan, İstanbul içinde veya bir iki saatlik mesafede yer alan plajlara yöneldiler. Tatile daha bir ay kadar vakit olduğundan, havalarında sıcak gitmesiyle hafta sonu izdiham yaşamamak için hafta içi Sarıyer Rumeli Kavağı’nda bulunan bir plaja gidelim dedik. Zaten evin ufağı dokuz yaşındaki oğlum günlerdir başımın etini yemekteydi. Sırf onu mutlu etmek için salı günü sabah yola çıktık.

Maslak üzerinden direk Sarıyer merkez ve Rumeli Kavağı’na gelip, bir gün önceden gerekli bilgileri aldığım “Elmas” Plajına geldik. Trafiğe yakalanmadan yarım saatte varmıştık. Arabayı içeriye park edip kendi şemsiye, masa ve sandalyeyi arabadan çıkarıp zaten henüz sakin olan sahilin en sağ ön tarafına kurulduk. Gelenler 5-6 aileydi.

Kişi başı 20 TL verdik çocuklar ücretsizdi. Otopark ücreti olarak da 15 TL ödedim. Şemsiye ve şezlong istendiği takdirde 10 ar TL ödemek gerekiyor. İsteyen kendi malzemelerini de getirebiliyor. Önce güzel bir kahvaltı yaptık ve bizim ufaklık denize koşup kendini serin sulara bıraktı. Aslında küçük bir plajdı ama serinlemek için yeterliydi. Boğazın Karadeniz’e açılan, Yavuz Sultan Selim Köprüsüne oldukça yakın bir yerdeydi.

Soyunma odaları ücretsiz fakat tuvalet ücretliydi. İhtiyaçları karşılamak üzere birde büfesi vardı. Hem kumsalda hem de mantarlarla çevrili alanın dışında, botla gezinen cankurtaranın varlığı güven veriyordu. Gelip geçen gemilerin kıyıya ulaşan dalgaları önceleri panik yaşatsa da daha sonrakiler çocukları epey eğlendirdi.

Saatler ilerledikçe plaj neredeyse tamamen doldu, kumsalda yürümek neredeyse imkansız hale geldi. Saat öğleden sonra üçü henüz geçmişti ki ellerinde bira şişeleriyle dolaşan 4-5 zibidi belirdi. Saç traşlarından kol ve sırtlarındaki dövmelerine, güneşlenen bayanları rahatsız edecek kadar gürültülü argo konuşmalarından, bakışlarına kadar tam bir hanzoydular. İçimden bir ses kötü şeylerin olacağını söylüyordu ve çok geçmeden oldu da.

Plaj görevlileri ile bu 4-5 zibidi birbirlerine girdiler. İyice bir hırpalayıp bunları dışarı attılar. Vatandaş da epey yardımcı oldu. Tabi olayın bir de önemsenmesi gereken diğer bir yanı var. Öncelikler aile plajına neden tek erkek alıyorsun ve alkol içmelerine neden izin veriyorsun?  Üç kuruş fazla alayım derken böylesi nahoş olaylara davetiye çıkarıyorsun.

Neyse, akabinde hemen toplanıp ufaklık  mızmızlansa da oradan ayrıldık. Zaten aşırı kalabalık vardı ve hala gelenler devam etmekteydi.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Şimşir ağacının şekil bulduğu yer: Taraklı

Milattan önce iki binli yıllara kadar uzanan tarihi geçmişi ile günümüze kadar gelen, eski…