Anasayfa Yaşam İstanbul’un ilk beş yıldızlı oteli

İstanbul’un ilk beş yıldızlı oteli

On dokuzuncu yüzyıl sonlarına doğru İstanbul’u ve şark coğrafyasını merak eden, özellikle trenle seyahat eden Avrupa’nın en gözde zenginlerinin, sanatçı ve devlet adamlarının doğru düzgün kalacakları bir otelin olmaması bu çok önemli kente gösterişli bir otel yapma fikrini doğurdu. Bu maksatla Beyoğlu’nun en güzel yerine, Tepebaşı’nda 1892 de inşaatına başlandı ve 1895 yılında tamamlandı. Pera Palace adı verilen otel özel bir programla açılışı yapıldı. Bu otel İstanbul’un ilk beş yıldızlı oteli olma özelliğini taşımaktadır. Otelin mimarı Fransız uyruklu Osmanlı vatandaşı Alexander Vallaury dir.

Alıntı:www.perapalace.com

Ünlü İngiliz kadın yazar Agatha Christie’nin uzun süre kaldığını sanırım herkes biliyordur. Yine aynı şekilde önemli misafirlerini ağırlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 numaralı odası bugün müze olarak hizmet veriyor.

Alıntı:www.perapalace.com

Agatha Christie, Alfred Hithcock, Kraliçe II. Elizabeth, Greta Garbo, Zsa Zsa Gabor, Şah Rıza Pehlevi ve nice oyuncu, yönetmen, siyasetçi, yazar gibi  otelin 125 yıllık geçmişinde odalarında konaklayan pek çok önemli isim olmuştur. O dönem Osmanlı saraylarından sonra elektrik, sıcak su ve asansör olan ilk yapıdır.

 

Alıntı:www.perapalace.com
Alıntı:www.perapalace.com
Alıntı:www.perapalace.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …