Anasayfa Gittiğim Yerler İzmit Körfezi pis ve bakımsız

İzmit Körfezi pis ve bakımsız

Henüz ortaokul yıllarımda Adapazarı’ndan İzmit’e trenle gelmeye, burada teyzemin torunu rahmetli Turgay ile gezmeye bayılırdım. O yıllarda İzmit bana Adapazarı’ndan daha bir güzel gelirdi. Belki denize kıyısı olması sebebi iledir demek isterdim. Fakat yine o yıllarda sahildeki çay bahçelerinde otururken hemen kıyıda, kedi büyüklüğünde korkusuzca gezen lağım farelerini hatırladıkça bunun böyle olmadığını anlardım.

Aradan çok uzun yıllar geçti, belki kırk yıldan fazla. İzmit’in içinden geçen E-5 Karayolundan Yalova istikametine giderken sahil yolunda bulunan yan yola girerek kıyıya yakın bir yere park edip etrafa bakınmak istedim. Daha kapıdan çıkar çıkmaz koku hafızam aynı balçık, kanalizasyon karışımı o iğrenç kokuyu tekrar anımsadı. Yolun kenarı, yaya ve bisiklet yolu olarak ayrılmış, belirli aralıklarla palmiyeler boy vermiş. İnsanlar gelip rahatça oturup dinlensinler diye kapalı alanlar yapılmış; ancak hemen dibinde bulunan deniz kıyısı berbat durumda. O pis kokunun dışında her yer çöp içinde.  Kumluk alanda bırakın dolaşmaya, bakmaya dahi tahammül edilemez.

Havaların oldukça serin gittiği 2021 Nisan ayında bu denli koku varsa, temmuz, ağustosta hiç düşünemiyorum. İlçe, Büyükşehir veya Bakanlık sorumluluğunda mı? Bilmiyorum. Aradan yarım asra yakın geçmesine rağmen hâlâ lağım fareleri dışında pek değişenin olmaması üzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …