Anasayfa Benim Penceremden Kirli siyasetin meclisteki görüntüsü

Kirli siyasetin meclisteki görüntüsü

Çok fazla bilimsel olmaya, siyaset dilinde konuşmaya, çare aramaya, belge taramaya, karşı tez bulmaya gerek yok. Velhasıl kıvırmaya gerek kalmadan gelişen olayları düz mantık ve şuurla gözlemlemek herkes için en sağlıklısı olacaktır. Son olarak HDP li bir yaratığın İYİ Parti hakkında söylediği sözlerin yenilir ve yutulur tarafı yok. Mecliste bu şekilde bir dillendirme hiç beklenmiyordu.

Yaşadığımız siyasi dalgalanmalar, ittifaklar ve çıkarlar, maalesef fikir, dünya görüşü, milli ve ulusal arenada belirlenen hedef ve ilkeler anlamında taban tabana zıt olan üç-dört siyasi partiyi tek merkezde bir araya getirdi. Onları bir araya getiren tek faktör, devlet ve millete yapılacak hizmet değildi zira hem milletvekilliği hemde İstanbul Belediye başkanlığı seçimlerinde ortaya koydukları bir tane proje yok. Tüm seçimi Recep Tayyip Erdoğan’a kaybettirme hedefine bağladılar. Yapılanlara çok güzel itiraz vardı da; milletin hayrına tek samimi bir proje sunamadılar.

Erdoğan’ı devirmek adına, HDP nin oylarına talip oldular ve kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar, HDP nin eline tarihi fırsatlar verdi.  Mecliste terör örgütlerinin isminin telaffuzunu yasaklamaya kalkarak  İP parti misyonuna uygun laflar edildiği düşünülüp milli olmaya çalışılırken, hesabını yapılmayan, HDP nin tepkisiz kalacağını düşüncesi bir skandala dönüşüverdi. Kadın çıktı, İP li milletvekillerinin yüzüne baka baka içindekileri bir güzel kustu. Kısaca “ayağınızı denk alın” demek istedi. İnanın bu daha başlangıç, şu an karşılıklı görüşmeler yürütülürken İP geri adım atmazsa daha neler çıkacak ne rezillikler yaşanacak, göreceğiz.

İsterdim ki o mecliste anında birinci ağızdan gereken yapılsın. Fakat Koray Aydın’ın yazılı cevabı, Yavuz Ağıralioğlu’nun sözlü  açıklaması da bu karalamayı örtmeye yetmedi. İşte, ne ekersen onu biçersin gibi bir sözü haklı çıkaran sonuç.

İYİ Partili gerek milletvekilleri ve gerekse oy verenlerle bir gönül bağımız var. Bunu ret edecek değilim. MHP den kopmalarına, başka bir oluşum içinde olmalarına belki üzülürüm ama kızamam. Kendilerince haklı nedenleri olabilir. Aynı davayı başka bir partinin çatısı altında yürütmek istemeleri onları asla hain ve lekeli yapmaz. Siyasetin genel yapısında bu var. Yeter ki ihanet odakları ile iş birliği yapmasınlar, meclise girmek ve MHP nin tabanından oy çekelim gibi ucuz ve tehlikeli yöntemlere baş vurmasınlar. Ne yazık ki İYİ parti her ne kadar inkar yolunu seçerek tabanına öz güven vermeye çabalasa da çok fazla beklenti içine giren tabanda ciddi bir utanç ve sendeleme mevcut. Bu net şekilde görülebiliyor.

İP aslında MHP nin çok kötü bir taklidi gibi duruyor. Dava unutuldu, geçmişte bize kin ve nefret kusanların artıkları, mimlenmiş kişilikler parti de yer buldular. MHP den yanlış da olsa iyi niyetle ayrılanlar ikinci sınıf muamele görmeye başladı. Bir türlü ilkeli bir siyaset anlayışı, partinin tüm kesimi tarafından kabul görecek bir omurga inşa edilemedi.

Bütün mesele parti lideri olarak; geçmişi karanlık, geleceği öngörülemez, milliyetçilik ve ülkücülük kavramlarının hiçbir noktasında katkı ve fiili bulunmayan birinin seçilmiş olmasıdır. Yakın tarihin en çileli zamanlarında bu camianın içinde bulunmayan, idam sehpasında, hapiste, insanlık dışı işkencelerde ve adil olmayan yargılama ve kahpe infazların acı ve ıstırabını yakından tanımamış, davaya baş koymamış, davaya gönlünü, ruhunu katmamış birinin tepeden inme seçilmesi ve bunun da kabul görmesi gerçekten sindirilecek bir şey değildir.

Son olarak illa “hadi gelin yuvanıza” demiyorum. Ama hala içinizde var olduğunu düşündüğüm milli olan tüm düşüncelerinizi lütfen temiz tutun ve iktidar olma yolunda birilerine kurban etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…