Anasayfa Gittiğim Yerler Köfteci İrfan

Köfteci İrfan

Köfte, Türk mutfağında sanırım iki yüzden fazla çeşidi ile en çok tercih edilen, uygun fiyatı ve doyuruculuğu ile aranılan bir lezzet. Ülkemizin neredeyse her yöresine has özellikler taşıyan çeşitliliğimizle gerek evlerimizde ve gerekse hizmet sektöründe bolca tüketiliyor.

Köfte belki de en çok üzerinde oynanan, sadece damak tadı yakalamak amacı ile değil maalesef ucuza mal etmek için de farklı ürünlerle harmanlanıyor. Hayvanların yenmesi sakıncalı bölgeleri veya et benzeri bitkisel ürünler (soya kıyması gibi) katılarak maliyet düşürülüyor, baharatlarla da kötü tatlar bastırılıyor.

Köfteyi gerçekten severek yerim. Evde ne kadar uğraşırsam uğraşayım, etin en kalitelisini de kullansam, dışarıda yediğimiz köfte gibi olmuyor. Bugün de yine tercihimi köfteden yana kullanarak, uzun zamandır önünden geçtiğim fakat uğramanın hiç kısmet olmadığı “Köfteci İrfan” a gittim.

Adı köfte fakat et adına ne ararsanız var. Yarı kalabalık ortamda küçük bir masa gösterildi ve geçip oturdum. Tercihimi soran arkadaşa köfte karışımında dana mı yoksa koyun eti mi kullandıklarını sordum. Bana uzunca menü kataloğunu vererek ayrıntıları burada bulabileceğimi söylemesiyle bütün dikkatimi sayfalara verdim.

Seçenekler çok olmasına rağmen yüzde on beş koyun ve yüzde seksen beş dana karışımlı köfte siparişi verdim. İçinde kuyruk yağı olması en büyük endişemdi. Masaya acı salça, biber turşusu ve içecek olarak ayran geldi. On dakika sonra servis tahtasında soslu soğan ve patates püre eşliğinde ortadan biraz fazla pişmiş, tüm suyunu içinde barındıran köfteler geldi. İki parçada sıcak lavaş vardı.

İlk köfteyi merakla bölerek tattığımda bildik tatlara benzese de gerçekten lezzetliydi ve damakta iç ve kuyruk yağı tabakası kalmıyordu. Püre ve turşu köfte ile uyumlu olsa da acı sos ve turşuyla harika gitti diyebilirim.

İşletme yetkilisi İsmail Bey’den rica ederek birkaç kare resim çektim ve sizlerle paylaşmak istedim. Benim yediğim köfteye, ayran ve mezelerle beraber toplam 18 TL ödedim. Eğer antrkot, pirzola ve bonfileden yana tercih kullanırsanız rakamlar bunun iki katı ve daha fazlasına çıkıyor. İsmail Bey’in elinde tuttuğu menü ise 54 TL.

Farklı lezzetler arayanlara kesinlikle tavsiye edebileceğim, temiz, hizmeti kaliteli ve fiyat anlamında bir çok yere göre uygun bir mekan. Yerine gelince Beykoz Otağ tepe’den Kavacık istikametine giderken, Merkez Camiyi geçer geçmez hemen sağ tarafta.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hayatın tek bir gerçeği vardır

Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…