Anasayfa Haber Kuleli Askeri Lisesi

Kuleli Askeri Lisesi

Çengelköy, İstanbul’un en güzel semtlerinden biri kuşkusuz. Sabah ve akşam saatlerindeki yoğun trafiği saymazsak yaşanabilir ender güzellikte bir yer. Boğazın yosun kokulu esintileri ile her daim haşir neşir olan sakinlerinden olan bir asker arkadaşımın vesilesi ile ancak birkaç kez gezme fırsatı bulduğum semtte belki de en çok merak ettiğim yer Kuleli Askeri Lisesiydi. Zira 1977 yılında orta okul son sınıfta iken en büyük hayalim burada veya Bursa Işıklar Askeri Lisesinde okumaktı.

Asker olmak istiyordum. Fakat o yıl babamı kaybedince bütün planlarım alt üst olmuştu. Kısmet olmadı ama içimde hala o yıllardan bir ukde olarak taşıdığım sevgim yerli yerinde. Burasının, İstanbul’un fethedildiğinde büyükçe bir koruluk içinde bir manastır olduğunu ta o yıllarda öğrenmiştim.

Yavuz Selim zamanında askeri kışla olarak kullanılan manastır, Sultan Abdülmecit’e kadar hep askeri amaçla kullanılmış. 1861 de yeniden inşa edilip, yanlarına iki adet kulede yapılınca “Kuleli Kışla” olarak anılır olmuş. 1871 de ise son halini almış. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında ve 1912-1913 Balkan Harbi sırasında hastane olarak kullanılmış.

1845 yılında başlayan Kulelinin serüveni 171 yıl sonra 15 Temmuz 2016 darbe girişimi nedeniyle sona ermiş ve kapatılmış. Hemen önündeki sahilde sabahın erken saatlerinde amatör balıkçıları ağırlayan Kulelinin akıbeti ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Böylesi muhteşem bir tarihi yapının birilerinin elinde heder olmaması, yine şanlı Türk Ordusuna kahramanlar yetiştirmesi en büyük arzum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…