Anasayfa Sanat/Kültür “Mehmed, Bir Cihan Fatihi” Fiyaskosu

“Mehmed, Bir Cihan Fatihi” Fiyaskosu

Türk tarihini Hollywood’un kullanımına verseler veya Hollywood sadece Türk tarihi üzerine film çekse eminim en az elli yıl konu sıkıntısı çekmez. ABD’nin aslında ne kadar güçlü görünse de, aslında içi boş, ruhsuz bir millet olduğunu Vietnam başta olmak üzere işgal etmeye çalıştığı Afganistan ve K.Irak’da yakinen gördük.

Fakat bu zavallılıklarını, hiçliklerini çevirdikleri ve Dünya’ya pazarladıkları filmlerle tersine çevirmeye çalıştılar. Başardılar mı? Elbette hayır! 20. Yüzyılın yarısından sonra başlayan ve çizilen prestijini toparlamaya yönelik, içine tamamen algı kırıntıları serpiştirilen filmleri hatırlayalım. Son hücum, Kaplanlar, Savaş günahları, Rambo, Geçmişin sırları, Eve dönüş, Şafak harekatı, Günaydın Vietnam, Dehşetin nefesi, Bir zamanlar askerdik, Müfreze, Avcı, Kıyamet gibi sayıları yüze yakın Vietnam içerikli film çevrildi.

Tipik kovboy filmleriyle, ata topraklarında, öz yurtlarında katlettikleri Apaçi, Siyu, Komançi gibi efsane kabilelerin yok oluşlarını bize Kızılderilileri cani, vahşi ve mutlaka yok edilmesi gereken mahluk gibi göstererek izlettirdiler.

Dünya’ya ister uzaydan, ister Rusya veya Çin’den gelen tehlikelere, insanlığı tehdit eden tüm terörist saldırıların karşısına aslanlar gibi dikilip, süper güçlere ve yeteneklere sahip kahramanlar icat edip kötülerle savaştırdılar ve dünyayı onlardan temizleyerek bizlere rahat bir nefes aldırdılar.

Adamlar 100 milyon dolarlık bir bütçe ile film çekiyor ve 250 milyon dolar kar ediyorlar. Teknolojiyi inanılmaz derecede üst seviyede kullanıyorlar. Yüzüklerin Efendisi, Avatar, Pasifik Savaşları, Battleship gibi filmleri sayabilirim. Artık birçok film devasa stüdyolarda bilgisayar destekli çekiliyor.

Klasik kılıçlı, mızraklı savaş filmlerinde 100-150 figüran savaşçı gerçekte savaşırken, bilgisayar sayesinde on binlerce ordular meydanlarda çarpıştırılıyor.

Gelelim bize. Son izlediğim yerli film “aile arasında” ve ondan önce de “mandıra filozofu” idi. Önüne gelenin film çevirdiği veya çevirdiğini zannettiği sinema geleneğimiz hala devam ediyor. Yapmacık, bol küfürlü, basit senaryolu, kısır görselliği olan, sanat ve kültürümüze sıfır değer katan onlarca film gösterime giriyor ve doğru düzgün izleyici toplayamadan unutulup gidiyor.

Tabi birazda insanımızın kültür ve sanat seviye ve talebi ile eş değer bir sinema anlayışımız var. Recep İvedik gibi filmlerin rekor kırdığı bir ülkede fazla bir şey de beklememek lazım.

Bu aralar “Diriliş Ertuğrul’u” kaçırmamaya çalışıyorum. Tüm eksikliklere rağmen seyredilesi bir dizi. Senaryo, kostümler, mekan ve kullanılan silah, araç ve gereçler iyice düşünülerek tasarlanmış. Hatalar elbette var, eksiklikler mutlaka olacak fakat bu dizi inancın bir eseri. Samimiler ve gerçekten hassas bir araştırma sonucunda yazılarak işlendiği açıkça belli oluyor.

Büyük umutlarla haftalar öncesinden reklamı yapılan “Mehmed, Bir Cihan Fatihi” filminin ilk bölümünü zor izledim ve gerçekten sinema konusunda uzman olmamama rağmen onlarca hata ve yanlış gördüm. Tüm memlekette görmüş ki ertesi gün ki gazete, tv ve sosyal medyada isyan patlaması yaşandı.

Filmin ilk savaş sahnesinden sonra, ateşin etrafında Sultan Murat ve devlet erkanı dikilmekte, bir anda karşımıza 30-35 yaşlarında çıkıp gelen Şehzade Mehmed’i görüyoruz. Savaştan çıkar çıkmaz sanırım hamama gidip temizlenip, tıraş filan olup, bir güzelde giyinerek gelmişti sanki huzura.

Velhasıl, Fatih Sultan Mehmed gibi bir Sultanın hayatının anlatıldığı filmde, projenin tam bir acemilikle, iyice araştırılmadan, uzman görüş ve onayları alınmadan, kılı kırk yarmadan, samimiyetsizce hazırlandığı anlaşılıyor. Ben konuyu bir adım daha öne taşıyarak bu filmi çekenlerin, fikir babalarının, senarist, yapımcı ve yönetmenlerin iyi araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Zira böylesi bir şahsiyet ancak bu kadar rezil edilebilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…