Anasayfa Anı Mehterden rahatsız olmak

Mehterden rahatsız olmak

Ülkemizin büyük ilçelerinden biri. Neredeyse her dönem  belediye başkanlığını CHP nin adayları kazanmış. Uzun bir aradan sonra MHP kökenli başka sağ bir partinin adayı kazandı. Tarih 1994.

Geleneksel olarak her yıl yapılan ilçenin düşman işgalinden kurtuluş günü kutlamalarında ilk kez bir gösteriye şahit olundu. Bir kilometrelik ana caddede Mehteran Bölüğü muhteşem bir yürüyüş yaptı.

İlk kez bir milletin gururla, hıçkırarak ağladığına, sevinç naraları attığına şahit oldum. Yalan yok o gün bende ağladım. Zira önümde yürüyen sadece müzik icra eden bir topluluk değildi. Binlerce yıllık şanlı bir tarihin, damarlarımızdaki kanı delice coşturan görüntüsüydü.

Yıllarca tarihine hasret bırakılarak, geleneklerimize, öz kültürümüze yabancılaştırılmaya çalışılan bir milletin, bir kös, bir nakkare, bir çevgen, bir davul-zurna ve bir zil sesi ile nasıl hafızasının yerine geldiğine, nasıl şevkle ve gururla ayaklarının nasıl yere daha bir sağlam bastığına şahit oldum.

O uzunca süren ziyafetin bitmesi hiç istenmiyordu. Zaten meydana inildiğinde tekrar tekrar çaldılar söylediler. Ne alkışlar sustu o gün, nede sevinç gözyaşları dindi.

O gün birinin daha, ağlamasa da gözyaşı döktüğünü gördüm. Yanına gittim; ağlaması pek sevinçten değil gibiydi, dişlerini sıkıyor, çene kemikleri oynuyordu. Arkadaşımdı. CHP meclis üyesiydi. Anne ve babasını severdim. Kolunu tuttum, yüzüme baktı, “hayırdır?” dedim. “Mehteri burada görmek ağırıma gidiyor, nefret ediyorum, aklıma hep Osmanlı geliyor” dedi. Güldüm “aklına doğru şeyler geliyor, buna alışsanız iyi olur” dedim ve yanından uzaklaştım.

Aradan onca yıl geçti, bu zihniyetin bir türlü değişmediğini ama bir gün mutlaka ya değişeceğine ya da tamamen yok olacağına kani oldum. Zira her gerçek bir gün mutlaka aslına döner. O gerçek, Türk’ün mutlaka özüne döneceği ve tarihi yeni baştan şan ve şerefle yazacağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …