Anasayfa Sağlık Nasır nedir ve basit yöntemlerle kurtulma

Nasır nedir ve basit yöntemlerle kurtulma

Nasır, genel olarak ayakların kemikli bölgelerinde oluşan ve bu bölgelerin ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar ile sürekli olarak sürtünmeye ve basınca maruz kalınması sonucunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Yaygın olarak ayaklarda görülmekle birlikte özellikle ellerini kullanarak çalışan kişilerde elin baskıya maruz kalan kısımlarında da ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Nasır belirtileri hemen herkeste aynı olup en sık karşılaşılan belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Nasırın bulunduğu bölgede belirgin ağrı hissi oluşur
 2. Nasırlı deri bölgesinde kalınlaşma ve sertlik meydana gelir
 3. İlerlemiş nasırlarda ağrının olduğu bölümde renk değişimi ve büyüme olur
 4. Nasırlaşmış bölgenin etrafında iltihaplanma görülebilir
 5. Kalınlaşmış deride nasırın uç bölgesinin oluşumu belirginleşir

Nedenleri nelerdir?

Yaygın olarak ayaklarda görülen nasırın temel nedeni ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesidir. Uzun süreler boyunca ayakları ayakkabı içerisinde kalan kişilerde  sıklıkla nasır oluşumu görülebilmektedir. Bundan başka uzun süre boyunca çıplak ayakla yürüyen, bu sebeple ayakları sürtünmeye ve kuruluğa maruz kalan kişilerde de nasır oluşma ihtimali yüksektir.

Çeşitleri nelerdir?

Temel olarak 3 farklı nasır çeşidi vardır:

Yumuşak Nasır: Genellikle ayak parmakları arasında kalan boşluklarda oluşan ve ağrı, akıntı gibi sorunlara neden olan nasırlardır

Sert Nasır: Genellikle ayağın kemikli kısımlarında meydana gelen, ayağın yanlış basılması veya kemiklerde bulunan deformasyonlara bağlı olarak ayakkabının ayak yüzeyine basınç yapması sonucunda gelişen bir nasır türüdür.

Tohum Nasırı: Topukların yan ve arka kısımlarında görülen tohum nasırları, ölü deriden oluşur. Basınca maruz kalması durumunda ağrıya neden olabilir.

 Nasırla baş etmenin en etkin yöntemlerini basitçe şöyle sıralayabiliriz:

 Ayaklarınızın terlememesine dikkat edin, sürtünme ve baskıdan uzak tutun.

 1. Kalın dikişsiz rahat ve büyük boy ayakkabılar seçin. Denemeye çalışırken parmaklarınızı hareket ettiremiyor iseniz, başka bir model arayın.
 2. Daralmış ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının ve her zaman terleten ayakkabı giymeyin.
 3. Ayakkabıları zamanında onarın veya yenileriyle değiştirin.
 4. Sentetik ipliksiz doğal çorapları tercih edin.
 5. Ayak deformasyonları için ortopedik ayakkabı veya tabanlık kullanın.
 6. Nasırın ilk gelişim aşamasında müdahale etmek sorunu başlarken sonlandıracaktır.

Nasır probleminiz için evde yapılabilecek uygulamalar.

Elma sirkesi: Sertleşmiş cildi yumuşatmaya, ağrıyı gidermeye, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Sadece elma sirkesi ile bir parça bez veya pamuklu bir ped ıslatın ve cildin etkilenen bölgesine sarıp gece boyunca bekletin. Sabah topuk fırçasını kullanarak yumuşayan bölgeyi törpüleyin.

Kabartma tozu: Dayanabileceğiniz sıcaklıktaki suyu küçük bir leğene boşaltıp içine 1 tatlı kaşığı kabartma tozu katıp karıştırın ve ayaklarınızı içine batırarak 10-15 dakika bekletin ve sorunlu bölgeyi ovalayın.

Aspirin: Toz haline getirilmiş 5-6 adet aspirin tableti 1 çay bardağı taze sıkılmış limon suyu içine boşaltıp karıştırın. Nasırlı bölgeyi bu karışımla iyice ovalayarak temiz bir bez ile  sarıp 1 saat kadar bekleyin. Sonra bezi çıkarıp nasır üzerinde oluşan ölü deriyi törpüleyin.

Soğan: Kuru soğanı ikiye bölüp bir kap içinde üzerini örtecek kadar miktarda elma sirkesi içinde 1 saat kadar bekletin. Soğanları nasırlı yere akşamdan bağlayın, sabah çıkarıp törpüleyin ve durulayın.

Hint yağı: Yumuşatma özelliği sebebi ile sorunlu bölgeyi her gün 7-8 dakika elinizi yağa bandırıp nasıra iyice yedirerek masaj yapın.

Deniz tuzu: Bir miktar sızma zeytinyağına 1 yemek kaşığı deniz tuzunu katıp sorunlu bölgeye yedirin.

Papatya: Kaynar suda dinlendirdiğiniz papatyalı suya ayağınızı batırarak yarım saat kadar bekletin. Ağrıyı alacaktır.

Sarımsak: Sarımsağı tahta havanda ezip lapa haline getirin ve sorunlu yere akşamdan sarıp streçleyin. Sabah açıp durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…