Anasayfa Anı Nerede o eski İzmit?

Nerede o eski İzmit?

1980 lerde, özellikle lise yıllarında, Adapazarı’ndan İzmit’e trenle gitmeye bayılırdım. O yıllarda can dostum, akrabam Turgay Kezer (Allah rahmet eylesin) İzmit’te oturuyor. Hafta sonları ya ben ona giderdim ya da o bize Sakarya’ya gelirdi.

Trenlerde o zaman sigara içiliyordu. Oturacak yer bulamadığımızda cebimizden bir yarım puro çıkarır ve yakardık. Tabi vagon bir anda boşalmaya başlardı. Şaşıyorum; kalkıp ta kimse “ne yapıyorsunuz” demezdi. Birkaç sızlanma dışında serzeniş duymaz, sonra kafamıza göre boş bir yere oturup yolculuğun keyfini çıkarırdık.  O yolculuklarımızda çevremizdeki insanların bakışlarında neleri anlatmak istediklerini yıllar sonra anlayacak, bir daha hiç görüşmediğimiz, hatırlamadığımız bu insanlardan gıyaplarında af dileyecektik.

Her neyse, o yıllarda İzmit çok güzeldi, belki körfezden şehir içine kadar ulaşan kötü kokuları saymazsak, yaşanabilir gördüğüm mükemmel bir şehirdi. Turgaylarda kalır tüm gün eve girmezdik. Kentin cadde ve sokakları cıvıl cıvıldı. Şehrin tam ortasından geçen tren kim bilir kimleri kavuşturup, kimleri birbirinden ayırıyordu.

O günler çok güzeldi. Unutmam mümkün değil. Yıllar geçti tesadüfe bakın İzmitli bir kızla evlendim. Bu beni bu şehre daha da bağladı. Artık bir ayağım orada. Fakat asıl anlatmak istediğim, işimle ilgili çok uzun yıllar uzak kaldım İzmit’ten. Bazen yılda bir kez, bazen 2-3 yılda birkaç kez gidebildim.

Şunu açıkça söylemeliyim ki son on yılda İzmit beni çok şaşırttı. İnanılmaz göç almış. İnanılmaz binalar yükselmiş. Özellikle deprem sonrası dağ-taş konut olmuş. Özellikle şehir merkezine gitmek cesaret işi. İstanbul trafiğini aratmayacak kadar berbat durumda.

Ukome nin son aldığı kararla İnönü, İstiklal, Hürriyet, Cumhuriyet caddelerindeki trafik akışları değiştirilmiş. Geçen hafta Alemdar caddesine girmek gibi gaflette bulundum. E-5 e katılmak yaklaşık yarım saatimi aldı. Gittiğim mesafe birkaç yüz metre. Elim değmişken birde resmini çektim.

İzmit’de işler kötüye gidiyor. Sırtını tepelere yaslamış merkezde bu kadar sıkışıklık iyi değil. Park en önemli sorun olmaya devam ediyor. Emeklilik sonrası yaşamayı düşlediğim İzmit gözümü korkuttu resmen. Bu kararımdan sanırım vazgeçeceğim.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya tarihini derinden değiştiren hata

Pek bilinmeyen, benim de belki 25 sene kadar önce eski  tarihçi bir bakanımızdan bizzat di…