Anasayfa Makale Niyetler ve Ameller

Niyetler ve Ameller

Bizim en önemli sorunumuz “koşulsuz destek” tir. Ben yeri gelir Muharrem İnce’nin bir konuşmasına “doğru” diyebilir, R.Tayyip Erdoğan’ın veya Devlet Bahçeli’nin telaffuzunu “yanlış” bulabilir ve hatta bana Andromeda kadar uzak olan HDP’nin bir söylemine “haklı” diyebilirim. Hepimiz nihayetinde insanız ve bir insan veya bir düşünce salt doğru ya da salt yanlış olamaz.

İdeolojiler bir tepkidir. Oluşumlarını şartların baskısı nispetinde tamamlarlar. Esnek olmalı, nereden geldiğine bakmaksızın doğru ve güzeli kabullenmeliyiz. HDP den gelen bir haklılığı duymalı, kendi siyasi yörüngemize bu haklılıkları yerleştirmeliyiz. Aynı şekilde ucu ihanete varan yanlışları ve eksiklikleri gidermede kararlı, kesin ve güçlü olmalıyız. Tüm siyasetin temelindeki iki ana unsur; düşünce ve halktır; kimi zaman düşünce halkı yönetirken bazen de halk düşünceyi yönetir. Doğru olan halkın düşünceyi yönetmesi ve gerektiğinde yenileyerek geliştirebilmesidir. Halk düşünceyi oluşturur ve çizgilerini belirler, düşünce de halkı bu çizgi içerisinde bir tutar ve yaşatır.

Her düşüncenin özünü niyet belirler. Niyet halis ise amelde müspet olur. Bugün seçim konuşmalarını dinlerken, o “doğru” konuşuyor, bu “haklı” veya bu “yanlış dediklerim kanaat oluşturmaz. Her doğru ve haklı konuşan desteklenmeli, yanlış ifadeler kullanan dışlanmalı demek hata olur.

Yasalar zemininde kurulan her siyasi parti vardır ve yok sayılamaz. Siyasi görüşleri ve hedefleri nispetinde beğeneni ya da sevmeyeni vardır. Her siyasi partinin de hedef kitleleri mevcuttur. AKP-CHP-MHP gibi siyasi partiler geniş halk kitlelerine hitap ederken HDP gibi partiler etnik bir kökeni hedefler ve kendisiyle paralellik gösteren ancak illegal ve silahlı oluşumlarla hedef kitleleri bazen “ezilen halklar” propagandası ile etkilemeye çalışırken bazen de silahlı terörist faaliyetlerle korkutarak sindirme yöntemlerine yönelebilirler. Yasaların devşirilerek uygulanması ve sıkça değiştirilen anayasaların meydana getirdiği boşluklar, yasaları uygulayanların siyasi davranarak hüküm vermesi ülkeyi bugün yaşadığımız açmazlara sürüklemiştir.

Siyasi liderlerin konuşma ve vaatlerine bakılmaması gerektiğini ancak anlayanlardanım. Yukarıda da dediğim gibi hiç haz etmediğim HDP dahi gün gelir ülke menfaatine uygun sözler telaffuz edebilir. Muharrem İnce, Kemal Kılıçtaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan çıkıp rakipleri adına kara tablolar, kendileri adına pembe rotalar çizebilir. İşte burada aziz milletimiz söylemlere değil o siyasilerin ve o siyasi partilerin geçmişlerine, yapıp-yapmadıklarına en önemlisi niyetlerine bakmalıdır.

HDP “kardeşlik” nutukları atar ve bu doğrudur ama özünde bu hissiyatı taşımaz. Tek hedefi siyasi yapısı ile kendisi, silahlı kanadı PKK ile neredeyse tüm Avrupa, ABD, İran ve Rusya istihbaratlarının desteği ile ülkemizi zayıflatma, bölüp parçalama gayreti içindedirler. Bir doğrusu milyon yanlışı vardır.

CHP’nin gerek Genel Başkanı ve gerekse C. Başkanı adayının tüm anlatımları umut verici değil. Onu kaldır, bunu durdur, şunu yık gibi bir vizyon yok dünyada. Çok istiyorum beni heyecanlandıracak şeyler üretsinler diye ama olmuyor. Kemal Bey  ekrana ne zaman çıksa “yine nasıl pot kıracak”, “hangi gafı yapacak” ve ne saçmalayacak diye bekler olduk. Kimse alınmasın, içimden geçeni olduğu gibi söylüyorum. Muharrem Bey ondan bir “tık” daha iyi. Hırslı, heyecanlı ve hitabı daha keskin, kalabalıklara hakimiyeti nispeten daha üst seviyede. Fakat aşırı kırılgan, bu onu gereksiz polemiklere itiyor ve intikamcı olmaya zorluyor. Ezelde söyledikleri şu an söyledikleri ile çelişiyor. Yapmacık ve yapay gösterilerle halkın gözünü boyamaya çalışıyor ve riyaya saplanıyor. Çıkıp “ben buyum” deyip içki, namaz gibi hassas konularda dürüst davransa daha fazla takdir edilirdi.

Ne yaparsa yapsın bu millet CHP’nin geçmişini unutamıyor. Sağ olsunlar o kara yılların hatıralarını unutturmak veya tamir etmek için adım atmıyor, söylemleri ve yaptıkları ile hiç değişmediklerini açıkça ilan ediyorlar. Özellikle milletin en hassas olduğu dini konularda ne kadar yumuşak ve esnek açıklamalar yapsalar da, yakın geçmişteki yaşanmışlıklar ve bugün ki ikiyüzlü tutumları milletçe kabul görmüyor. CHP’nin tüm vaatlerine baktığımızda dişe dokunur bir-iki konu dışında muteber bir söylemleri yok. Doğruları elbette var; adaletin tesis edilmesi, hukuk üstünlüğü ve eşitliğinin sağlanması gibi. Ekonomi alanında ve terör konusunda tek kelam yok. Lafla olmuyor tabi; bu millet bu konularda da geriye dönük hiçbir CHP icraatı görmediği, adil davrandıklarına hiç şahit olmadıklarından buda kendi kemik seçmeninin dışındaki insanımıza inandırıcı gelmiyor.

Siyasi düşüncelerini ve yönetim kafalarını halk seviye ve taleplerine eşitlemeyen bir CHP tek başına, bileğinin hakkı ile bu ülkede asla iktidar olamaz. Ancak ittifak ve benzeri dış desteklerle koalisyon benzeri oluşumlarla belki iktidara tutunabilirler.

AKP konusunda da son derece tarafsız ve detaylı bir yazı kaleme alacağım zira anlatacaklarım birkaç paragrafa sığmayacaktır.

  • Hayatın tek bir gerçeği vardır

    Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…
  • Cengiz Topel

    Hafta sonu yolum ikinci kez Şişli Harbiye’de Ordu Caddesi girişinde bulunan Askeri Müzeye …
  • Tanzim Satış noktaları hakkında

    Açılan tanzim satış noktaları iki farklı açıdan incelenmelidir. 1-Serbest piyasa ekonomisi…
Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hayatın tek bir gerçeği vardır

Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…