Anasayfa Haber Olmadı “Kemal Tanca”

Olmadı “Kemal Tanca”

On yıl kadar önce, akşam yemekten sonra keyifle televizyonun karşısına kurulup Clint Estwood’un meşhur Dirty Harry (Kirli Hery) serisinden bir filmini izlemekteydim. O gün çayın yanında en sevdiğim bisküvi olan finger vardı. Aslında hep Eti veya Ülker alırken çocuklar başka bir marka almışlar, ses çıkarmadan başladım çaya banıp yemeye.

Henüz 5-6 tane yemişken ısırdığım bir bisküvi kopmadı. Dikkatle bakınca elimde kalan yarımın ortasından kıla benzer bir şeyin uzandığını gördüm. İğrençti tabi. Bütün keyfim kaçmıştı. Hemen o saatte Konya’da ki fabrikasını aradım. Tabi kimsecikler yoktu. Zavallı güvenlik görevlisine durumu anlatarak çok kızgın olduğumu filan anlattım. Garibim elbette bir şey diyemedi.

Ertesi gün saat tam 09.00 cep telefonum çaldı. Arayan bisküvi fabrikasında yetkili olduğunu söyleyen Gül isminde bir hanımefendiydi. Söze özür dileyerek başladı ve konuyu bir kez daha dinlemek istedi, anlattım. Ayrıca kendisine böyle bir rezaleti fırsata çevirmek gibi bir gaye taşımadığımı, sadece nice emek ve sermayeyle kurulan bu tesislerin ülkenin ticari itibarını temsil ettiğini, tek amacımın gerekli tedbirlerin alınması olduğunu anlattım.

Bir saat geçmeden fabrikanın İstanbul ana bayisinden iki bey geldi, kendilerine içinde yabancı nesne bulunan yarım bisküviyi zarfa koyarak verdim. Teşekkür ettiler ve ayrıldılar. İki gün sonra aynı bayan beni tekrar aradı ve o nesnenin gerekli tetkiklerini yaptırdıklarını, kıl olmadığını, taşıyıcı bir silindirden kopan plastik lif parçası olduğunu söyledi ve tekrar teşekkür ederek kapattı.

Gelelim yazı başlığımdaki ana konuya. Tam üç ay önce İstanbul Levent’te bulunan Özdilek AVM de kendime eşimle beraber ayakkabı bakıyordum. Kemal Tanca’ya girmek gibi bir gaflette bulundum. Sağ olsunlar ilgilendiler. Benim ayaklar taraklı olduğundan öyle her yerde bulunmuyor. Oradaki görevli yarım saat benimle ilgilenerek depodan taşıdığı onlarca ayakkabıdan biri kahverengi, diğeri siyah iki tanesini beğenerek satın aldım. Şunu da söylemeden geçmeyeyim, kampanya varmış epey de uyguna aldım. Neredeyse üçte bir fiyatına diyebilirim.

Uzatmayayım; siyah olanı kullanmaya başladım ve bir hafta geçmeden sağ yandan açıldı. Hemen aldığım mağazaya giderek garanti kapsamında teslim ettim. Başladım beklemeye. Aradan üç ay geçti. Defalarca mağazayı aradım veya şahsen gittim, fabrika kurumsal telefonunu, müşteri hizmetlerini ve ürün hizmetleri birimlerini defalarca aradım yada mail attım, telefona telesekreterden başkası çıkmıyor, dahiliyi çevirsem de açan olmuyor.

Son olarak dün tekrar mağazaya gittim. Evelediler, gevelediler, fabrikadan cevap bekliyoruz dediler, değişin dedim onun içinde onay alınması gerekiyormuş, alın dedim, zaman alır dediler. Paramı verin dedim kurumsalla görüşün dediler.

Velhasıl ağzımı bozmak üzereyken nasıl olduysa kendimi tuttum ve dışarı zor çıktım. Görüyorsunuz rezilliği. Ama peşini bırakmayacağım. Hemen tüketici hakları üzerinden hak arayacağım. Yukarıda anlattığım olayla bunun arasında neredeyse çağ farkı var. Eminim bu ülkede çeşitli şekillerde mağdur edilmiş, hakları yenmiş veya yenilmekte olan milyonlar var. Benimki bunlardan sadece biri. Hulasa demem o ki:

Olur da ayakkabı almak için Kemal Tanca’ya giderseniz iki kez düşünün derim.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…