Anasayfa Gittiğim Yerler Ortaköy Küçük Mecidiye Camii

Ortaköy Küçük Mecidiye Camii

Beşiktaş Ortaköy’e Çırağan Caddesi üzerinden giderken, solda Beşiktaş ilçe Emniyet Müdürlüğü görülür. Yıldız Parkına gitmek için Emniyetin önüne doğru sola dönmeniz gerekir. Yaklaşık yüz metre sonra Yıldız Parkı güney kapısına ulaşırsınız. Burada hep dikkatimi çeken ise Müdüriyetin tam karşısında yer alan, yine cadde üzerinde ihtişamlı bir yapı olan camidir. Asırlık çınarların arasında, her ne kadar merkezi bir yerde de olsa kaderine terk edilmiş bir havası olan, Küçük Mecidiye Camii veya diğer adı ile Teşrifiye Camii.

Merak edip biraz tarihçesini araştırdığımda şunları öğrendim:

Cami 1848 yılında Sultan I. Abdülmecit tarafından inşa edilmiş ve mimarları ise saray Baş Mimarı Garabet Amira Balyan ve Nigoğos Balyan’mış. Daha ilk bakışta geleneksel Osmanlı mimarisine pek benzemediği hemen anlaşılıyor. Toplamda yaklaşık 400 metrekareye inşa edilen caminin temeline Kabe’den getirilen toprak katıldığı rivayet ediliyor.

Cami tek merkezi kubbeli ve tek minareli inşa edilmiş. Yan cephelerde pencere çokluğu dikkat çekiyor. Avlusu, şadırvanı ve diğer alanlarıyla beraber toplam 1.6 dönüme sahip. Açıkçası yerleşik bir cemaati olmayan camide sadece Emniyette çalışanlar, Emniyette işi olanlar ve oradan geçmekte olanların namaz kıldığını söylemeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…