Anasayfa Benim Penceremden Özümüze dönmek

Özümüze dönmek

Bu dünyada Kur-an’ın tarif ettiği Müslüman profilinden başka farklı bir Müslüman olamaz. Bugün din üzerinden insanlarımızın ayrışmasının ana merkezinde bu yer almaktadır. Bu konunun mutlaka çok iyi anlaşılması lazım.

Çok fazla detaya girmeden, samimi olarak bir şeyler söylemek istiyorum. Türkiye’de çok uzun yıllardır neredeyse bir asırdır yanlış işler yapılıyor. Dinimiz öyle her önüne gelenin bir şekil ve kalıp içine sokabileceği bir şey değildir.

İslam’a tabi olmanın ve yaşamanın çerçevesi bellidir. Kılık kıyafetle Müslüman olunmaz, sadece emaresi olur. Kur-an herhangi bir kıyafette ısrarcı olmamıştır. Her toplumun yaşadığı iklim ve coğrafya kıyafeti belirleyen ölçü durumundadır. Kapatman gereken ve açık bırakabileceğin yerler bellidir. Gerisi sana ve örfüne kalmış.

Biz Türkler İslam’dan önce de, giyimde ve yaşamda edep ve ahlâk üzereydik. Bir yerlerimiz açık gezmiyorduk. Ancak İslam ile hayatımız bir mana ve kutsiyet kazandı.

Bugün Arap kültürü ve İslam Medeniyeti karıştırılıyor. İslam sadece Arap’ın değildir. Alemlere rahmet olmak üzere tüm insanlığa indirilmiştir. Gerçekten kendi kültürümüz ve medeniyetimiz ile İslam’ı hakkıyla yaşamaktan yanayım. Ne batı nede Arap kültürünü kabul etmiyorum.

İslam’ın şekil üzerinden vitrine konmasından rahatsızım. Bir takım elbiseli erkekle, şalvarlı, sarıklı ve cübbeli başka bir erkek, İslam’a yakınlık ve Müslümanlık kriteri olamaz. Bu mukayese çok yanlış.

Türk Milleti kendi özünden uzaklaştırıldı. Şuur dünyamız Ötüken’e dayanan kültür mirasından ve İslam Medeniyeti zenginliğinden mahrum edildi. Bin yıldır Anadolu’da hakim kıldığımız yaşam şeklimiz, en zayıf ve en çaresiz zamanımızda iğfal edildi.

Bugün milletimiz Araf’tadır. Ne geçmişimizden kopabildik ne de yüz yıldır dayatılan geleceğe adapte olabildik. Ne olduğumuzu bilmeden bocalayıp duruyoruz.

Türk Milleti mutlaka özüne dönecektir. Bunu dediğim gibi ne Arap, ne batı ne de farklı bir kültürün izlerinden giderek yapmayacaktır.

Türk gibi hareket edecek ve gerçek bir Müslüman olarak yaşayacaktır. Bunun işaretleri de ufukta gözükmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Sokak lambası

Bazı geceler, pencereden dışarı baktığımızda, hemen yakınımızdaki bir sokak lambasının ayd…