Anasayfa Haber Semt pazarlarında son durum

Semt pazarlarında son durum

Yaşadığımız ekonomik saldırıların etkisi azalırken, dövizde ciddi gerileme söz konusu. Bununla beraber, milletçe katlandığımız böylesi zor zamanları fırsat bilen kanı bozukların, piyasalarda fiyatlarla oynaması gecikmedi. İthal olmayan yerli ürünlere dahi inanılmaz zamlar yapıldı. “Kaşla göz arasında” denen tabiri haklı çıkarırcasına, vatandaşın cebine göz diken bu alçaklar, sıkı denetimler sonucu ifşa olmaya başladılar. Devletin tedbir alması çoğuna geri adım attırırken, fiyat etiketleri de eski seyrine dönmeye başladı. Hala haberlerde izliyoruz, marketlerde bazı ürünler yüzde on, yüzde yirmi zamla satılmaya devam ediyor. Kısa zamanda tüm piyasalarda yaşatılmak istenen kaosun sona ereceğini düşünüyorum.

Bugün 21 Ekim. Yakınımızda kurulan semt pazarını bir ziyaret edelim dedim ve hem alışveriş yaptım hemde fiyatlar konusunda notlarımı aldım. Geçtiğimiz haftalara göre fiyatlarda ciddi düzelme var. Kısaca bahsetmek gerekirse geçen haftalarda 10 TL ye kadar çıkan domates 3-3.5 TL, Kabak, patlıcan, taze fasulye, barbunya, biber, ıspanak, pırasa geçen haftalarda 7-8 TL civarındayken bugün 3-4 TL den satılıyor. Tüm mahsullerde gerçekten fiyatlar gerilemiş. Meyve fiyatları da makul. Elma, mandalina(bu sene çok bol) 2-3 TL, Üzüm 5-6 TL. Nar, armut 3.5-4 TL ve muz 6 TL(Muz markette 9 TL)

Pazarda en çok dikkatimi çeken ise balık fiyatları. Çarşı balıkçılarında hamsi 15 TL iken pazarda 5 TL olması şaşırtıcı. İstavrit, levrek, çupra, palamut, mezgit gibi kendi denizlerimizde avlanan balıklarda pazar farkı ortaya çıkıyor. Henüz kar yağmadığından balıklar tam yağlanmadı. Havalar iyice soğuyup balıklar yağlandığında istenilen lezzete ulaşacaklar.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Şimşir ağacının şekil bulduğu yer: Taraklı

Milattan önce iki binli yıllara kadar uzanan tarihi geçmişi ile günümüze kadar gelen, eski…