Anasayfa Makale Siyasetçi ve Devlet adamı

Siyasetçi ve Devlet adamı

Siyasetçi, sadece siyasetin alfabesi ile uğraşır, günlük siyasi telaşlarla boğuşur. Halk ve parti arasında köprü vazifesi vardır, benimsediği siyasi oluşumun dışına çıkmadan kendisine tevcih edilen hedefe ulaşmak için çaba sarf eder. Bir miktar kitap okumuştur. Tahsilli olması gerekmez. Mensubu bulunduğu siyasi partiden destek görmesi gerekir. Parti yöneticileriyle gerek çıkar ve gerekse siyasi çatışma yaşarsa şutlanır, bazen haklı da olsa birçok bu tür siyasetçiler ideolojileri farklılık gösteren başka partilere gitmekten kaçınmazlar. İlkeli davranarak yaşamlarını bazen bağımsız veya siyasetten uzak geçirebilirler. Türk siyaseti bu tür siyasetçi ile bol miktarda tanışmıştır ve tanımaya da devam etmektedir.

Siyasi lider, bir siyasi partinin lokomotifidir. Bazen partisinin en alt tabanından tırnakları ile kazıyarak lider olur, bazen de türlü entrika ve dalaverelerle, tehditle partisinin koltuğuna kurulur. Gerek misyonu ve gerekse vizyonu olan benimsediği siyasi görüşü bir yönetim armonisi haline getiren, aile yaşantısından, öğrencilik yılları ve siyasi mücadelesine kadar takdirle gözlemlenen bir hayatı olabileceği gibi, tüm yaşamı mağlubiyet, zig zag ve şaibeli de olabilir. Kısaca bu tarz kişiler oyunu kurallarına göre oynayıp hakkıyla lider olabildiği gibi, fırsatları değerlendirerek, gerekirse ödünler vererek de liderliğe yükselebilir. Bu tarz kişilikleri de halen görmek mümkün. Kitap okumayı severler, üniversite mezunudurlar.

Devlet adamı, çocukluğundan bellidir lider olacağı. Yönetmeyi sevdikleri gibi, yönetilmeye tahammülleri yoktur. Kendi ilkelerini değil toplumun değerlerini önemserler. Mensubu oldukları ülkenin tarihi geçmişi, sosyal ve kültürel dokusunu benimser ve kabullenirler. Temsil ettikleri siyasi hareketin kalıplarını pozitif anlamla daha da genişleterek geliştirirler. Risk almaz, sonuç odaklı, planlı düşünür ve uygularlar. İstişareye büyük önem verip her alanda uzmanlaşmış kişilerle görüşmeyi ihmal etmezler. Duygusaldırlar, insanı ve sanatı sever,  sanatçıya saygı duyarlar. Aile yaşamlarında çok titiz ve sevecendirler, aile onlar için kutsaldır. Maddiyat önemsizdir, millete ve Hak’ka hizmet temel felsefeleridir. Gözü kara ve cesaretlidirler, yapılan iyiliği de kötülüğü de asla unutmazlar. Gelişmeye açıktırlar ve bilimsellik onlar için çok önemlidir. Ülke çıkarları her şeyin önündedir. Zeki insanlardır, olayları ve gelişmeleri doğru süzüp ona göre aksiyon alabilirler. Etkileyici, kısa ve öz konuşurlar, ikna kabiliyetleri üst düzeydir. Hem siyasetçiliği, hem liderliği hem de devlet adamlığını bünyesinde toplarlar. Milletler çok nadir böyle niteliklere sahip devlet adamı çıkarırlar.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Seçimin algoritması

Her siyasi parti seçmeninin profili aşağı yukarı bellidir. Kemikleşmiş seçmen sayısı dışın…