Anasayfa Sağlık Stresle nasıl baş ederim?

Stresle nasıl baş ederim?

İnsanın kendini huzursuz ve baskı altında hissettiğinde verdiği fiziksel ve duygusal tepki stres olarak adlandırılır. Kişinin ev, iş ve sosyal hayatında karşılaştığı olumsuz koşullar stresli olmasına neden olur.

Strese maruz kalan kişide  baş ağrıları, kaslarda gerginlik, tutulmalar, nefes darlığı, kalp atışlarında düzensizlikler, sıcak basması, cinsel istek bozuklukları, kilo değişimleri, yorgunluk, uykuya dalmada güçlük, uyku kalitesinde bozulmalar, ruhsal gerginlik, dikkat dağınıklığı, dalgınlık, kaçış isteği, motivasyon güçlüğü, karamsarlık, öfke patlamaları, yerinde duramama vs. gibi fizyolojik ve ruhsal belirtiler ortaya çıkar.

Uzmandan destek alınması mutlaka gerekebilir. Bunun yanında stresle baş etmek için doğal yollarla hazırlayacağınız basit bazı kürler, üzerinizdeki baskıyı azaltmada faydalı olacaktır. Aşağıda sıraladığımız tavsiyelerimiz yüzyıllardır, özellikle uzak doğuda başarı ile uygulanmaktadır.

 

  • 100 gr. Oğul otu ve 70 gr. Karabaş otunu çay inceliğinde öğütüp cam bir kavanoza aktarın. Kullanacağınız zaman 1 su bardağı kaynar vaziyetteki suya 1 tatlı kaşığı bu karışımdan katın, içine ayrıca 3-5 adet lavanta tanesi atıp bardağın üzerini kapatın ve 15 dakika demlemeye bırakın. Sonra süzün, ister sade ister balla tatlandırıp ılık olarak yemek aralarında sabah-akşam 2 bardak için ( 3 hafta devam-1 hafta ara verin)
  • Mercanköşk, kekik, kedi otu ve yonca yapraklarını ( 20 şer gr.) aynı yukarıdaki gibi demleyip günde 1 fincan için. (1 hafta kullan 1 hafta ara ver)
  • Banyo küvetini sıcak su ile doldurun. İçine 5 damla lavanta yağı, 3 damla melisa yağı, 3 damla rezene yağı veya 5 damla lavanta yağı, 3 damla sedir yağı ve 3 damla çam yağı damlatarak içine oturun. Yarım saat gözlerinizi kapatın ve en sevdiğiniz müziği dinleyin.
  • Yaşadığınız ortamda, özellikle yatak odanızın merkezi noktasına küçük bir kâsenin içine ceviz büyüklüğünde pamuk koyun. Pamuğa 1-2 damla doğal gül yağı damlatın. 1 hafta buna devam edin, 1 hafta sonra yeni bir pamuğa lavanta yağı damlatın ve bir hafta buna devam ettikten sonra çam ve yasemin yağını deneyin.
  • Alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Günün belirli zamanlarında kendinize spor yapmak için fırsat oluşturun ve küçük egzersizlerle gerginliğinizi azaltın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…